دکتر ندا مقتدری اصفهانی

متخصص زنان و زایمان


طرح پرسش

استفاده از مطالب سایت

ورزش و تحرک در بارداری

ورزش در طول دوران بارداری معجزه میکند. روحیه را تقویت، خواب را بهبود بخشیده و آلام و دردهای دوره بارداری را کم میکند. همچنین با تقویت عضلات و ایجاد استقامت، شما را برای زایمان آماده میکند و پس از به دنیا آمدن بچه بازگشت اندام شما به حالت اولیه را آسانتر میسازد. یک ورزش ایده آل باعث میشود قلب شما خوب پمپاژ کند و شما را انعطاف پذیر نگه میدارد، وزن را کنترل میکند و بدون ایجاد استرس بیش از حد برای شما یا بچه، ماهیچه های شما را آماده میکند. این فعالیتها معمولاً خطری برای مادرهای چشم براه ندارند، گرچه برخی از آنها را نمیتوانید در ماههای آخر بارداری به کار ببرید. حتماً قبل از اقدام به هر گونه ورزشی با مشاور سلامتی خود مشورت کنید.

پیاده روی :
یکی از بهترین ورزشهای قلب و عروقی برای زنان باردار، پیاده روی است که بدون اذیت زانوها و مچ پا، اندام شما را متناسب نگه میدارد. همچنین ورزشی است آسان که در هرکجا میتوان آن را انجام داد، نیاز به هیچ نوع وسیلهای به جز یک جفت کفش راحتی ندارد و هیچ خطری در طول نه ماه بارداری ایجاد نمیکند.
شنا :
مشاورین سلامت و متخصصین بدنسازی از شنا به عنوان بهترین و بی خطرترین ورزش برای خانمهای باردار استقبال میکنند. شنا به دلیل اینکه هر دو گروه ماهیچه های بزرگ (بازو و پا) را ورزش میدهد، بسیار ایده آل است، سیستم قلبی ـ عروقی را بهبود میبخشد و به خانمهایی که منتظر فرزند هستند اجازه میدهد علی رغم وزن اضافی دوران بارداری احساس سبکی بکنند.
ایروبیک سبک :
یک نکته ی خوب در مورد کلاسهای ایروبیک این است که شما میدانید که در یک زمان مشخص و منسجم دارید ورزش میکنید و اگر به کلاس خانمهای باردار بروید از رفاقت با دیگر مادران آینده لذت برده و از اینکه هر حرکتی برای شما و بچه شمابی خطر است قوت قلب میگیرید.

یوگا : یوگا میتواند به ماندگاری کشش ماهیچه کمک کرده و با هر تأثیر اندکی بر مفاصل، شما را انعطاف پذیر نگه میدارد. حتماً برای ورزش قلب، یوگا را نیز به برنامه پیاده روی و شنای خود اضافه نمایید.
حرکات کششی :
حرکات کششی برای آرامش و رو فرم نگه داشتن بدن و جلوگیری از فشار آمدن به ماهیچه بسیار خوب است. برای تکمیل ورزش، به ورزشهای قلب و عروقی خود کشش را نیز اضافه کنید.
تمرین وزنه برداری :
اگر تا کنون تمرین وزنه برداری، قسمتی از حرکات ورزشی شما بوده، نیازی نیست آن را کنار بگذارید، گرچه خانمها باید میزان وزنه ای را که بر میدارند کم کنند. شما میتوانید برای اطمینان از اینکه هنوز خوب ورزش میکنید، تکرار و تمرین بیشتری داشته باشید. اگر مراقبت های لازم را انجام دهید و از تکنیک خوبی استفاده کنید ( حرکت آهسته، حرکات کنترل شده )، تمرین وزنهبرداری شیوهی بسیار خوبی برای کشش و تقویت ماهیچه های شماست.


آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی
تلفن : 36288896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخدمات مطبصفحه اصلیمقالاتساعات کار مطبپیامهای کاربرانسایتهای دیگر