دکتر ندا مقتدری اصفهانی

متخصص زنان و زایمان


طرح پرسش

استفاده از مطالب سایت

آناتومی دستگاه تناسلی زنانه

ولو : تمام ساختمان دستگاه تناسلی که از خارج قابل مشاهده است از مونس پوبیس ( ناحیه ای که رشد موها آغاز شده) تا جسم پرینه( ناحیه عضلانی و چروکیده نزدیک به مقعد) را ولو مینامند.

مونس پوبیس : ناحیه ی مثلثی شکل که به صورت ایستاده قابل مشاهده است و هنگام بلوغ رشد موهای مجعد از روی آن شروع میشود. مونس پوبیس از یک بالشتک چربی وپوست تشکیل شده است وقاعده مثلث در سمت بالا قرار دارد.انسزیون سزارین(برش جراحی سزارین) دقیقا از روی اولین ردیف های رویش موی این ناحیه انجام می شود.

لب های بزرگ(لبیوم ماژور) : دو بالشتک چربی که در امتداد مونس پوبیس قرار دارند ودر انتها به جسم پرینه میرسد و نازک تر میشود. 7-8سانتیمتر طول ،2-3سانتیمتر عمق و 1-1.5سانتیمتر ذخامت دارد، قسمت خارجی آن از مو پوشیده شده اما سطح داخلی آن رویش مو وجود ندارد. ظاهر این ساختار در هر شخص متفاوت است واین اندازه ها ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. این ناحیه همتای اسکروتوم یا کیسه بیضه در مردان است.

لبهای کوچک (لبیوم مینور) : از چین نازک بافتی و مخاطی است که ونسبت به موقیت لبهای بزرگ قرار دارد و در قسمت قدام گسترش میابد در نهایت به هم اتصال میابند که سطح کلیتوریس جسمی به اسم پره پوس را بوجود میاورند. این ناحیه اندکی حساس تر است و اعضاب محرک جنسی نیز در این ناحیه قرار دارند که در لذت جنسی نقش ایفا میکند.همتای لبیوم مینور در مردان در قسمت شکمی (ونترال) تنه نوک آلت تناسلی(پنیس) است.

کلیتوریس : عضو شهوانی اصلی در زنان است که در زیر پره پوس وبالای مجرای ادرار قرار دارد. در دوطرف شاخه های کلیتوریس ادامه میابد و دوسر آزاد آن تا به مدخل واژن امتداد میابد. طول آن به ندرت از 2سانتیمتر تجاوز میکند، هنگام تحریکات جنسی طول آن افزایش پیدا می کند اما بعد از آرامش جنسی به سایز اولیه خود باز میگردد.

وستیبول : ناحیه بادامی شکل که از خارج به پرده بکارت ( هایمن) و از داخل به واژن میرسد.دو مجرای بزرگ غدد اسکن در دو طرف آن قرار دارد و ترشحات سفید بدون رنگی از خود ترشح میکنند که نواحی مخاطی دستگاه تناسلی مونث را مرطوب نگه دارد . هنگامی که به قاعدگی و تخمک گذاری نزدیک میشود به دلیل افزایش هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون ترشحات این ناحیه افزایش میابد ومیل جنسی فرد نیز بالا میرود. هنگام نزدیکی و تحریکات زیاد جنسی ترشحات به مقدار چشمگیری افزایش میابد و به حجم 20 تا30 سی سی میرسد.

مجرای ادرار( منفذ پیشابراه ) : دوسوم تحتانی پیشابراه درست در بالای دیواره قدامی واژن واقع است. منفذ پیشابراه یا مئاتوس در خط وسط وستیبول قرار دارد.

مدخل واژن و پرده بکارت : پرده بکارت یا بقایای آن در قسمت خارجی واژن قرار دارد. ضخامت آن در افراد مختلف متفاوت است جنس آن از بافت همبند والاستیک و کلاژنی است و مدخل واژن را میپوشاند. قطر سوراخ هایمن از حد سر سوزن تا ابعادی که ورود یک یا دو انگشت را امکان پذیر میکن متغیر است. پرده بکارت بدون منفذ اختلال نادری است که هیچ گونه نفوذی به داخل واژن وجود ندارد و باعث احتباس ( عدم خروج ) خون قاعدگی می شود . و با برش جراحی باید در هایمن منفذ ایجاد کرد.گاهی این پرده بکارت اصلا به وجود نمی آید و تشخیص آن با پرده بکارت پاره شده کاملا قابل افتراغ است. به این صورت که شخصی که به صورت مادرزادی هایمن ندارد اطراف سوراخ واژن به صورت کاملا صاف و یک دست یک سوراخ مرتب که هیچ زائده ای اطراف آن مشخص نیست. اما هایمنی که دچار پارگی شده بقایای آن کاملا به صورت دندانه های اطراف سوراخ واژن را پوشانده. ویا اینکه هیمن سطح واژن را پوشانده و در یک ، دو یا چند قسمت پارگی هایی به سمت دیواره های واژن کشیده شده است. بافت پرده بکارت تغریبا بدون عصب و مویرگ است و اگر هنگام نزدیکی هردو پارتنر( شریک جنسی ) آرامش کامل جسمی وروحی داشته باشند ممکن است بدون درد وخونریزی پارگی صورت گیرد.

دستگاه تناسلی داخلی زن
واژن :
مجرای تناسلی زن که آلت تناسلی مرد هنگام دخول در آن قرار می گیرد.از عضله صاف و غیر ارادی تشکیل شده است.داخل واژن پر خون و پر از رگ است وبه رنگ قرمز پررنگ همراه با چین وچروک هایی شبیه درخت نخل دیده میشود در دختران باکره ای که هرگز نزدیکی نداشته اند این چین وچروک ها بسیار زیاد و واضح است. اما در زنان این ناحیه صافتر و طول آن نسبت به دختران بیشتر است. هنگام نزدیکی این ناحیه پرخون تر و منقبض میشد و حرکات دوکی شکل در آن بوجود می آید و باعث ارضا مرد میشود. اگر تحریکات بسیار زیاد باشد و زن هم به اوج لذت جنسی برسد این انقباضات به رحم رسیده و گاهی درد زیر دل بعد از نزدیکی ایجاد می شود که از درد قاعدگی خیلی کمتر است. واگر درد زیاد باشد میتواند با حوله یا کیسه آب گرم درد آن را کاهش داد .

دهانه رحم( سرویکس):واژن در انتها به جسم دهانه رحم منتهی میشود.هنگام مشاهده جسم کروی شکلی دیده می شود که یک سوراخ در وسط آن قرار دارد. اما در زنانی که به صورت طبیعی زایمان کرده اند به صورت یک خط با چروک های متعدد دیده میشود.

رحم : رحم غیر حامله در حفره لگن بین مثانه ورکتوم قرار دارد. رحم به صورت هرمی یا گلابی پهن است.دو لوله در دو طرف وبالا قرار دارد که تخمک از داخل آنها عبور میکند و لقاح تخمک واسپرم در لوله رحمی اتفاق میافتد

تخمدان ها : دو جسم بیضی شکل در قسمت خلف رحم به شکل واندازه تخم کبوتر قرار دارد . پس از سن بلوغ و بعد از چند قاعدگی از اولین قاعدگی تخمک گذاری هر ماه اتفاق میافتد. داخل تخمدان بیش از 100میلیون تخمک قرار دارد اما تنها 400 تای آنها در طول عمر آزاد می شوند و بقیه در اثر مرگ سلولی از می میرند.


آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی
تلفن : 36288896 - 031
بیوگرافیخدمات مطبصفحه اصلیمقالاتساعات کار مطبپیامهای کاربرانسایتهای دیگر