دکتر ندا مقتدریزایمان طبیعی بدون درد با حضور همسر
لاپاراسکوپی در زنان
جوانسازی و درمان شل شدگی واژن بدون جراحی
درمان بی اختیاری ادرار با لیزر
نکاتی در مورد  نازایی
سزارین یا زایمان طبیعی ؟
این پنج اختلال را در بارداری جدی بگیرید

راه های حفظ قدرت باروری

1- کنترل وزن
یکی از راههای حفظ باروری ،کنترل و حفظوزن ایدهآلاست. اگر دچار اضافه وزن و یا مبتلا بهچاقیهستید، یا اگر وزن شما زیر وزن طبیعی است، بدانید که در بارداری دچار مشکل خواهید شد. یکی از عوامل بسیار مهم و اساسی در حفظ توان باروری، داشتن وزن ایدهآل است، یعنی نه چاق و نه لاغر.

پس اگر هنوز بچه دار نشدهاید، اما قصد دارید در آینده بچهدار شوید و هماکنون دارای وزن طبیعی هستید، آن را حفظ کنید و اگر چاق یا بیش از حد لاغرید، برای رسیدن به تناسب اندام زودتر اقدام کنید.افزایش مقدار چربیهای بدن (در چاقی) طوری که 10 تا 15 درصد بالاتر از حد طبیعی باشد، در هورمونهای موثر در بارداری از جمله استروژن تغییراتی ایجاد کرده و با تاثیر بر روی قاعدگی ،برباروری اثر میگذارد.لاغریبیش از اندازه هم به همین نسبت سبب کاهش توان باروری میشود.

2- چکاپهای منظم توسط پزشک
اگر از سلامت عمومی بدن خود اطمینان دارید، باز هم لازم است بهطور منظم و در فواصل مشخص برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید. بررسی سیستم قلبیعروقی، کنترل منظم فشار خون و بررسیهای خونی از نظر کنترل قند خون، چربی، هورمونهای تیروییدی وکمخونیو از همه مهمتر بررسی عملکرد دستگاه تناسلیاز نظر وجود عفونتهای احتمالی، شما را نسبت به سلامت بدن خود آگاهتر کرده و در صورت وجود مشکل یا بیماری سبب میشود که زودتر به دنبال اقدامات درمانی باشید.

خوب است بدانید که بیماریهایی مثلدیابت، بیماریهای مربوط به تیرویید وآرتریت روماتوئیدبا باروری تداخل ایجاد میکنند. انجام آزمونهای دورهای بررسی وضعیتدهانه رحمکه به نام پاپ اسمیر معروف است، شما را از این موضوع آگاه میکند که دچار ناراحتیهای مربوط به دهانه رحم و رشد سلولهای غیرطبیعی نشدهاید. با انجام این آزمونها، حتی عفونتهای احتمالی و بیماریهای قابل انتقال جنسی و انواع کیستهای تخمدان نیزمشخص میشوند.

3- مراقبت های شغلی
یکی از عوامل مهم و اثرگذار روی قدرت باروری، شغلی است که شما اکنون مشغول به انجام آن هستید. اگر میخواهید قدرت باروری شما حفظ شده و طبق برنامه زندگی خود و در زمانی که تصمیم دارید بچهدار شوید و با مشکلی روبهرو نشوید، بهتر است به محیط و عوامل محیطی موجود در محل کار خود دقت داشته باشید. اگر در مکانهای پر خطر کار میکنید، مثلا اگر با اشعه سر و کار دارید و یا مواد آلاینده و شیمیایی در محل کار شما زیاد است، باید هر از چند گاهی مورد ارزیابی قرار بگیرید تا مبادا دچار مشکل شده باشید.

اگر در حینکاردچار استرس زیادی میشوید و یا با مراجعین زیادی سر و کار دارید که این سبب بروز نگرانی و استرس در شما میشود، بدانید که کار کردن در چنین شرایطی میتواند روی قدرت باروری شما تاثیر بگذارد، بنابراین برای حفظ توان باروری خود سعی کنید شیوههایمقابله با استرسرا آموخته و تمرین کنید تا بهتر بتوانید خود را آرام نگه دارید.

4- ترک سیگار
اگر میخواهید قدرت باروری در شما همچنان پایدار بماند، از سیگار کشیدن و مصرف الکل پرهیز کنید.سیگار کشیدن خطر نابارور شدن را در زنان چند برابر افزایش میدهدو حتی مصرف مقدار کمی الکل میتواند روی باروری شما آثار مخربی داشته باشد.

5- مراقبت های دارویی
بسیاری از داروها از جمله آمفتامینها و مواد مخدر با کاهش میل جنسی و نا رسایی در مرحله ارگاسم روابط جنسی و اشکال در نعوظ و تغییرات هورمونی با باروری تداخل دارند. به گفته محققان،استروئیدهای آنابولیک برای شکلگیری تودههای عضلانی که توسط برخی ورزشکاران استفاده میشوند، میتوانند به طور قابل توجهی میزان باروری را کاهش دهند.

همچنین بسیاری از داروهای بدون نسخه میتوانند سبب کاهش توان باروری شوند؛ مثلا داروهایی مثل مسدودکنندههای کانال کلسیم که برایکنترل فشار خوناستفاده میشوند، با فرآیند طبیعی باروری مداخله ایجاد میکنند.بسیاری داروهای دیگر از جمله داروهایی که برای تسکینزخم معدهاستفاده میشوند، باید تحت نظر پزشک مصرف شوند، زیرا این داروها میتوانند سبب افزایش ترشح هورمونهایی مانند پرولاکتین می شودکه موجب کاهش میزان هورمون تستوسترون واسپرممی گردند.داروهای ضد افسردگیو روان درمانها نیز میتوانند سبب کاهش تعداد اسپرمها شوند


آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی
تلفن : 36288896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :