دکتر ندا مقتدریزایمان طبیعی بدون درد با حضور همسر
درمان بی اختیاری ادرار با لیزر
جوانسازی و درمان شل شدگی واژن بدون جراحی
لاپاراسکوپی در زنان
نکاتی در مورد  نازایی
این پنج اختلال را در بارداری جدی بگیرید
سزارین یا زایمان طبیعی ؟

فیبروم رحمی از تشخیص تا درمان

مشکل ۴٠ درصد زنان
فیبروم رحمی از تشخیص تا درمان
فیبروم رحمی شایعترین تومور خوش خیم در خانمهاست. آمارهای جهانی میزان این تومور را از 25 تا 60 درصد گزارش کردهاند. ما آماری دقیق از میزان فیبروم در خانمهای ایرانی نداریم ولی اینطور برآورد میشود که در کشور ما حدود 40 درصد خانمها فیبروم دارند.فیبرومهایی که عارضه ندارند، کنترل میخواهند؛ نه درمان.

شاید حدود 50 درصد از فیبرومها هیچ مشکلی برای یک خانم ایجاد نکنند و اصلا فیبروم بطور اتفاقی کشف شود. مثلا خانمی برای انجام تست سالانه مراجعه میکند و پزشک متوجه میشود رحم بزرگتر از حد طبیعی است و درخواست سونوگرافی میکند و مشخص میشود فیبروم یا فیبرومهای متعددی در رحم وجود دارد که معمولا نتیجهاش نگرانی بیمورد بیمار و مراجعات مکرر به پزشکان متعدد و سونوگرافیهای پیدرپی است و شنیدن پیشنهادهای متفاوت از طرف پزشکان مختلف.

همه فیبرومها اساسا به درمان؛ چه جراحی، چه دارویی، نیاز ندارند. فیبرومی که هیچ مشکلی برای یک خانم ایجاد نکند، فقط لازم است هر 6 ماه یکبار با سونوگرافی، آن هم در یک جا و توسط یک متخصص سونوگرافی و نه چند مرکز متفاوت کنترل شود؛ زیرا احتمال اینکه سونوگرافیستهای مختلف اندازههای متفاوتی گزارش کنند، وجود دارد و این مساله ممکن است بر نگرانی بیمار بیفزاید که مثلا فیبرومش طی 6 ماه 2 سانتیمتر بزرگتر شده.فیبروم یک توده خوش_خیم است و احتمال اینکه بد_خیم شود، بسیار کم است؛ چیزی حدود 2 در هزار.

فیبروم هایی نیاز به درمان دارند که مشکلی برای بیمار ایجاد کنند؛ مثلا افزایش خونریزی هنگام عادت ماهیانه ، درد لگنی، فشار به مثانه و تکرر ادرار، سقط، نازایی یا فیبرومهای خیلی بزرگ، مثلا بزرگتر از یک رحم باردار 20 هفته ، زیرا چنین فیبروم هایی ممکن است روی حالبها فشار بیاورند و بهتدریج در کار کلیه اختلال ایجاد کنند، حتی بدون اینکه بیمار متوجه شود. همچنین اگر چنین فیبرومهای بزرگی وجود داشته باشد، احتمال اینکه هنگام عمل نتوان فقط فیبروم را برداشت و پزشک مجبور به برداشتن تمام رحم شود، زیاد میشود.

اینکه فیبروم باعث خونریزی زیاد یا درد یا سقط و نازایی میشود ، دلایل پیچیده ای دارد که گاهی ربطی به اندازه فیبروم ندارد. مثلا یک فیبروم بسیار بزرگ در قسمت خارجی رحم ممکن است هیچ مشکلی برای باروری یک خانم ایجاد نکند ، اما یک فیبروم کوچک حدود 2 تا 3 سانتیمتر داخل حفره رحم، باعث نازایی یا سقط شود.به هر حال ، اگر فیبرومی به درمان قطعی نیاز داشت، این درمان جراحی است که براساس آن فیبروم یا فیبرومهای متعدد برداشته میشوند یا تمام رحم خارج میشود. طبیعی است اگر خانمی تمایل به باروری داشته باشد باید تمام تلاش انجام شود که رحم حفظ شود.


آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی
تلفن : 36288896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :