دکتر ندا مقتدریزایمان طبیعی بدون درد با حضور همسر
درمان بی اختیاری ادرار با لیزر
سزارین یا زایمان طبیعی ؟
این پنج اختلال را در بارداری جدی بگیرید
نکاتی در مورد  نازایی
جوانسازی و درمان شل شدگی واژن بدون جراحی
لاپاراسکوپی در زنان

نکات هشدار دهنده در اوایل بارداری

هشدارهایی برای اوایل بارداری
خیلی از خانمهای باردار، بهخصوص خانمهایی که اولین بارداری خود را میگذرانند، سوالهای زیادی در مورد اینکه آیا بارداری آنها طبیعی و بدون مشکل است یا نه، دارند... به همین دلیل به محض پیش آمدن کوچکترین مشکلی یا به بیمارستان و درمانگاه مراجعه میکنند یا با پزشک خود تماس میگیرند. این مطلب بیشتر برای خانمهای بارداری است که مدام نگران تغییر حالتهایشان در این دوران هستند و هدفمان هم این است که بگوییم در 3 ماهه اول بارداری باید در چه مواقعی حتما به بیمارستان یا متخصص زنان مراجعه کرد یا با ایشان تماس گرفت.

خونریزی واژینال
معمولا خونریزی کم و قطرهقطره در ماههای اول بارداری، طبیعی است و جای نگرانی ندارد اما اگر خونریزی شدید باشد، به طوری که حداقل . 2تا 3 دستمال کاغذی با آن کاملا آغشته شود، باید بلافاصله به متخصص زنان مراجعه کنید. این نوع خونریزیها میتوانند نشانهای از سقط جنین یا وجود مشکلی در روند بارداری باشند. هرچه خون از دست رفته بدن روشنتر باشد باید اهمیت بیشتری به آن بدهید. اگر خونریزی همراه با دردهای شدید زیر شکم (مانند دردهای قاعدگی) باشد امکان سقط جنین افزایش مییابد.

در صورتیکه خونریزی بدون درد شکمی داشته باشید، ممکن است مشکلی در روند بارداری شما پیش آمده باشد و متخصص زنان بتواند با تجویز دارو یا حتی آمپول پروژسترون این مشکل را برطرف کند. در این صورت داشتن استراحت کافی و پرهیز از کارهای سخت و سنگین برای حفظ سلامت خود و جنین?تان الزامی است. گاهی اوقات بارداریهای خارج رحمی هم میتوانند دلیل خونریزی در 3 ماهه اول بارداری باشند که متخصص زنان میتواند از طریق سونوگرافی آن را تشخیص دهد .

تهوع و استفراغ بیش از اندازه
داشتن کمی حالت تهوع و حتی استفراغ کردن در 3 ماهه اول بارداری، امری کاملا طبیعی است که برای برخی از خانمهای باردار پیش میآید اما اگر این تهوع و استفراغها به حد آزاردهندهای برسند و بدن شما را در معرض کمآبی قرار دهند، خطرناک میشوند. یعنی اگر در صورت تکرر استفراغهای روزانه دچار سرگیجه، کاهش وزن یا خشکی دهان بشوید، باید بدانید که تعادل آب و الکترولیتهای بدنتان به هم ریخته است و باید هرچه سریعتر به اولین درمانگاه محل یا پزشک معالج خود مراجعه کنید. در این صورت ممکن است تزریق سرم همراه آمپول ویتامینB6برایتان تجویز شود. مصرف آب، آبمیوه و دوغ فراوان در اینگونه مواقع برای یک خانم باردار الزامی میشود.

تب بالا
درجه حرارت بدن یک خانم باردار نباید بیش از 38 درجه سانتیگراد یا 101 درجه فارنهایت باشد. تب بالا میتواند نشاندهنده وجود نوعی عفونت در بدن باشد. با این حساب اگر در طول بارداری احساس کردید بدنتان بیش از اندازه داغ است، امکان دارد به یک بیماری عفونی مبتلا شده باشید و پشت گوش انداختن این موضوع یا درمانهای خودسرانه باعث آسیب رسیدن به جنینتان میشود. اگر در 3 ماهه اول بارداری دچار تب یا علایمی شبیه به آنفلوانزا شدید حتما با متخصص زنان در این باره مشورت کنید و مصرف آب و مایعات فراوان را هم فراموش نکنید.

ترشح بیش از اندازه و خارش واژینال
ترشح واژینال امری کاملا طبیعی در تمام خانمهاست اما اگر این ترشحها در 3 ماهه اول بارداری بیش از اندازه و سفید، پنیریشکل و همراه با خارش باشند، ممکن است نشانهای از عفونتهای واژینال درمانپذیر (که قابلدرمان هستند) یا بیماریهای مقاربتی باشند که به هیچ عنوان نباید در طول دوران بارداری نادیده گرفته شوند چون عفونت واژینال میتواند باعث صدمه دیدن جنین شود. در صورت مواجهه با چنین مشکلی حتما بلافاصله پزشک خود را در جریان بگذارید و رعایت بهداشت ناحیه و پوشیدن لباسهای زیر خشک، تمیز و نخی را هم فراموش نکنید. بهتر است تا بهبود کامل هم از داشتن رابطه زناشویی خودداری کنید.

درد یا سوزش هنگام ادرار
گاهی برخی از خانمهای باردار از درد یا سوزش هنگام ادرار شکایت میکنند اما متاسفانه این مساله را چندان جدی نمیگیرند. درد و سوزش ادرار میتواند به دلیل عفونت مثانه یا مجرای ادراری باشد. درمان نکردن عفونت مثانه یا مجاری ادراری در دوران بارداری میتواند ابتلا به بیماریهای جدی و مختلفی مانند عفونت، دردهای زایمان پیش از موعد یا زایمان زودرس را برای یک خانم باردار به دنبال داشته باشد.

گاهی عفونت مثانه یا مجرای ادراری به دلیل شستشوی ناحیه با آبهای آلوده در مسافرت ایجاد میشود. به همین دلیل به خانمهای باردار توصیه میشود اگر در طول سفر از سلامت آبی که قرار است خودشان را با آن بشویند، اطمینان ندارند از دستمالهای مرطوب بهداشتی یا آب سالم و مطمئن برای این کار کمک بگیرند تا به دردسر نیفتند. حفظ بهداشت این ناحیه در طول دوران درمان هم لازم است.

پا درد و سردرد شدید
دردهای ماهیچه ای یا گرفتگی و درد ساق پا در تمام خانمهای باردار اتفاق نمیافتد اما از آنجایی که احتمال لختهشدن یا بالا رفتن غلظت خون در دوران بارداری افزایش مییابد بنابراین مواجهه با چنین دردهایی هم در 3 ماهه اول بارداری دور از انتظار نخواهد بود.لخته شدن خون در قسمت های تحتانی بدن به خصوص پاها میتواند منجر به احساس درد در ناحیه ساق پا شود و این لخته شدن یا بالارفتن غلظت خون در مغز هم میتواند سردردهای شدیدی را برای یک خانم باردار در پی داشته باشد. با این حساب اگر سابقه غلظت یا لخته شدن خون دارید یا اگر از سردرد و پادرد شدیدی در دوران بارداری رنج میبرید، باید هرچه سریعتر پزشک خود را در جریان بگذارید تا داروهای لازم برای درمان این مشکل شما تجویز شود.

ابتلا به بیماری های مزمن
برخی از خانمها پیش از باردارشدن به بیماریهای مزمنی مانند تیروئید، دیابت، فشارخون بالا، آسم یا لوپوس مبتلا هستند و باید حتما پزشک خود را در جریان این بیماریها قرار دهند و حواسشان هم به هرگونه تغییر حالتی در دوران بارداری به دلیل ابتلا به این بیماریها باشد. اگر شما مبتلا به فشارخون بالا یا دیابت باشید و بیماری خود را در دوران بارداری به خوبی کنترل نکنید، ممکن است به طور ناخواسته تاثیری منفی بر سلامت جنینتان بگذارید و حتی دچار زایمانی زودرس یا پردردسر شوید. ضمن اینکه ابتلا به کمکاری یا پرکاری شدید تیروئید هم میتواند خطری جدی برای مادر و جنین در پی باشد. با این حساب به تمام مادران بارداری که از ابتلا به بیماریهای مزمن نامبرده رنج میبرند، توصیه میشود که از اولین روز بارداری با مشورت متخصص زنان اقدام به مصرف داروهای مختلف در زمان مناسب کنند تا مشکلی برای خود و جنینشان پیش نیاید


آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی
تلفن : 36288896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :