دکتر ندا مقتدریزایمان طبیعی بدون درد با حضور همسر
نکاتی در مورد  نازایی
جوانسازی و درمان شل شدگی واژن بدون جراحی
این پنج اختلال را در بارداری جدی بگیرید
لاپاراسکوپی در زنان
درمان بی اختیاری ادرار با لیزر
سزارین یا زایمان طبیعی ؟

ترومبوفیلیا و بارداری

ترومبوفیلیا نوعی اختلال انعقادی است که ریسک ترومبوز را در فرد افزایش میدهد و میتواند در زمینۀ علل ارثی یا اکتسابی ایجاد شود. از علل اکتسابی میتوان به سن بالا، جراحی، بارداری و زایمان، مصرف OCP، چاقی، هایپرلیپیدمی، دیابت، بدخیمی، نارسایی احتقانی قلب و… اشاره کرد. علل ارثی شامل جهش در ژنهای متعددی است که مهمترین آنها جهش در ژن فاکتور V انعقادی (FVL)، جهش در ژن فاکتور II (پروترومبین G٢٠٢١٠A)، PAI-١، MTHFR (C٦٧٧T، A١٢٩٨C) و فاکتور XIII هستند. در صورت وجود جهش در هر یک از ژنهای کنترل کنندۀ انعقادپذیری خون، خطر تشکیل لخته و بروز حوادث ترومبوتیک به شکل معناداری افزایش مییابد.

مشکلات شایع ناشی از ترومبوفیلیا
شایعترین مشکلاتی که در اثر ترومبوفیلیا رخ میدهد شامل پیامدهای ناگوار بارداری و سندرمهای ترومبو آمبولیک اعم از DVT و آمبولی ریوی است. DVT غالباً در پا ایجاد و با درد، تورم و قرمزی اندام مشخص میشود. این لخته میتواند کنده شده، به سمت ریه حرکت کند و بسته به اندازه و موقعیت لخته منجر به ایجاد تنگی نفس و تاکیپنه، درد قفسه سینه و گاه کُلاپس، شوک و ایست قلبی شود.
- تشکیل لخته میتواند در بسیاری از نقاط دیگر بدن مانند مغز، کبد (ترومبوز ورید پورت و هپاتیک)، ورید مزانتریک، ورید کلیوی و حتی وریدهای بازو رخ دهد.

- پیامدهای ناگوار بارداری از عوارض مهم ترومبوفیلیا است که از آن جمله میتوان به کاهش رشد داخل رحمی جنین، سقط مکرر، پرهاکلامپسی شدید، پارگی جفت و مرگ داخل رحمی جنین اشاره کرد.

- شایعترین انواع ترومبوفیلیای ارثی به علت افزایش فعالیت فاکتورهای انعقادی در زمینۀ یک جهش ژنتیکی به وجود میآیند که از جمله مهمترین نمونههای آن FVL و پروترومبین G٢٠٢١٠A است.

- فرم ناشایعتر، وقوع جهش ژنتیکی منجر به کمبود فاکتورهای ضد انعقادی طبیعی بوده که کمبود فاکتور XIII از جمله مثال های آن است.

اندیکاسیونهای بررسی ترومبوفیلیای ارثی
1- وقوع ترومبوآمبولی وریدی پیش از سن ٤٥ سالگی
2️- ترومبوفلبیت وریدی راجعه
3️- سابقۀ خانوادگی ترومبوز یا ترومبوفیلیا
4️- سقط مکرر جنین
5️- عدم موفقیت IVF
6️- پرهاکلامپسی و سندرم HELLP
7️- ترومبوز در پی استروژندرمانی و یا بارداری
8️- پیش از شروع HRT در یائسگی
9️- پیش از دریافت OCP در افراد پر خطر
10- دکولمان و مُردهزایی، IUGR
11- سابقۀ ایسکمی یا MI در جوانی
12- بیماریهای عروق محیطی
13- پیش از انجام اعمال جراحی بزرگ
14- لوپوس سیستمیک و ترومبوسیتوپنی ایمنی
15- ترومبوز در مواضع غیر معمول (نظیر ورید مزانتریک و سینوسهای مغزی)

سقط مکرر
- دلایل متفاوتی نظیر اختلالات ساختمانی رحم، مشکلات هورمونی، اختلالات کروموزومی در والدین، بیماریهای خودایمنی و ترومبوفیلیا میتوانند سبب سقط مکرر شوند.
- ترومبوفیلیا که از علل مهم سقط مکرر و شکست IVF است، میتواند با افزایش لختهپذیری خون در عروق ظریف جفت منجر به سقط جنین شود. در فرآیند IVF نیز در صورت افزایش میزان لختهپذیری خون، مرحلۀ لانهگزینی جنین در آندومتر و تغذیه از طریق عروق آندومتر مختل خواهد شد.

پرهاکلامپسی و سندرم HELLP
- در مطالعات متعددی نشان داده شده که جهش در این ژنها در افراد دچار پرهاکلامپسی و سندرم HELLP نسبت به جمعیت عادی شیوع بسیار بیشتری دارد.
- هورمون تراپی (HRT)، مصرف OCPو یا هر گونه درمان با استروژن
- از آنجا که در افراد واجد جهش در ژنهای کنترل کنندۀ انعقادپذیری خون، HRT (درمان جایگزین با هورمون) و یا مصرفOCP (و یا هر داروی دیگری که حاوی استروژن باشد) میتواند ریسک تشکیل ترومبوز وریدی را به شدت افزایش دهد، پیش از شروع درمان با داروهای نامبرده، بررسی فرد از نظر رد وجود ترومبوفیلیا ضروری است.


آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی
تلفن : 36288896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :