آنچه در مورد خارش واژن باید بدانید

خارش واژن یک علامت ناراحت کننده و گاهی دردناک است که اغلب به دلیل مواد تحریک کننده، عفونت یا یائسگی رخ می دهد.

همچنین ممکن است در نتیجه برخی از اختلالات پوستی یا بیماری های مقاربتی (STDs) رخ دهد. در موارد نادر، خارش واژن ممکن است به دلیل استرس یا سرطان فرج ایجاد شود.

بیشتر خارش واژن دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر خارش شدید است یا اگر مشکوک به بیماری زمینه‌ای هستید، باید با پزشک یا متخصص زنان خود تماس بگیرید.

پزشک شما می تواند از طریق معاینه و آزمایش علت خارش واژن را تعیین کند. آنها همچنین می توانند درمان های مناسب را برای این علامت ناراحت کننده توصیه کنند.

علل خارش واژن

در اینجا برخی از علل احتمالی خارش واژن و ناحیه اطراف آن وجود دارد.

تحریک کننده ها

قرار دادن واژن در معرض مواد شیمیایی تحریک کننده می تواند باعث خارش واژن شود. این محرک‌ها ممکن است واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند که باعث ایجاد بثورات خارش‌دار در نواحی مختلف بدن از جمله واژن می‌شود. محرک های شیمیایی رایج عبارتند از:

 • صابون
 • حمام های حباب دار
 • اسپری های زنانه
 • دوش ها
 • داروهای ضد بارداری موضعی
 • کرم ها
 • پمادها
 • مواد شوینده
 • نرم کننده های پارچه
 • دستمال توالت معطر

اگر دیابت یا بی اختیاری ادرار دارید ، ادرار شما ممکن است باعث تحریک واژن و خارش شود.

بیماری های پوستی

برخی از بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس می توانند باعث قرمزی و خارش در ناحیه تناسلی شوند.

اگزما که به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود، جوشی است که عمدتاً در افراد مبتلا به آسم یا آلرژی ایجاد می شود. بثورات قرمز و خارش دار با بافت پوسته پوسته است. در برخی از زنان مبتلا به اگزما ممکن است به واژن سرایت کند.

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته، خارش دار و قرمز در امتداد پوست سر و مفاصل می شود. گاهی اوقات، شیوع این علائم می تواند در واژن نیز رخ دهد.

عفونت قارچی

مخمر یک قارچ طبیعی است که به طور معمول در واژن وجود دارد. معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما زمانی که رشد آن کنترل نشود، ممکن است یک عفونت ناراحت کننده ایجاد شود.

این عفونت به عنوان عفونت قارچی واژن شناخته می شود . طبق گفته کلینیک مایو ، این یک بیماری بسیار شایع است که از هر 4 زن 3 نفر را در مقطعی از زندگی خود تحت تاثیر قرار می دهد .

عفونت اغلب پس از مصرف یک دوره آنتی بیوتیک رخ می دهد، زیرا این نوع داروها می توانند باکتری های خوب را همراه با باکتری های بد از بین ببرند. باکتری های خوب برای کنترل رشد مخمر مورد نیاز هستند.

رشد بیش از حد مخمر در واژن می تواند منجر به علائم ناراحت کننده ای از جمله خارش، سوزش و ترشح توده ای شود.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی (BV) یکی دیگر از دلایل رایج خارش واژن است.

مانند عفونت مخمری واژن، BV توسط عدم تعادل بین باکتری های خوب و بد طبیعی در واژن ایجاد می شود.

این وضعیت همیشه علائمی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، معمولاً شامل خارش واژن و ترشحات غیرطبیعی و بدبو می شوند. ترشحات ممکن است نازک و خاکستری یا سفید رنگ باشد. در برخی موارد، ممکن است کف نیز باشد.

بیماری های منتقله از راه جنسی

بسیاری از بیماری های مقاربتی می توانند در طول رابطه جنسی محافظت نشده منتقل شوند و باعث خارش واژن شوند. این شامل:

 • کلامیدیا
 • زگیل ناحیه تناسلی
 • سوزاک
 • تب خال ناحیه تناسلی
 • تریکومونیازیس

این شرایط همچنین می تواند باعث علائم اضافی از جمله رشد غیر طبیعی، ترشحات سبز یا زرد واژن و درد در هنگام ادرار شود.

یائسگی

زنانی که یائسه می شوند یا قبلاً این کار را انجام داده اند بیشتر در معرض خطر خارش واژن هستند.

این به دلیل کاهش سطح استروژن است که در دوران یائسگی رخ می دهد که منجر به آتروفی واژن می شود. این نازک شدن مخاط است که می تواند منجر به خشکی بیش از حد شود. در صورت عدم درمان خشکی می تواند باعث خارش و سوزش شود.

فشار

استرس فیزیکی و عاطفی می تواند باعث خارش و سوزش واژن شود، اگرچه این خیلی شایع نیست. ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که استرس سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند و شما را مستعد ابتلا به عفونت هایی می کند که باعث خارش می شوند.

سرطان ولو

در موارد نادر، خارش واژن ممکن است یکی از علائم سرطان فرج باشد. این یک نوع سرطان است که در فرج که قسمت خارجی اندام تناسلی زن است ایجاد می شود. این شامل لب های داخلی و خارجی واژن، کلیتوریس و دهانه واژن است.

سرطان ولو ممکن است همیشه علائمی ایجاد نکند. با این حال، هنگامی که علائم ظاهر می شوند، ممکن است شامل خارش، خونریزی غیرطبیعی یا درد در ناحیه فرج باشد.

در صورتی که پزشک شما در مراحل اولیه آن را تشخیص دهد، سرطان ولو با موفقیت قابل درمان است. این دلیل دیگری است که معاینه سالانه متخصص زنان ضروری است.

چه زمانی در مورد خارش واژن به پزشک مراجعه کنید

اگر خارش آنقدر شدید است که زندگی روزمره یا خواب شما را مختل کند، مهم است که برای خارش واژن به پزشک مراجعه کنید. اگرچه بیشتر علل جدی نیستند، اما برخی درمان‌ها وجود دارند که می‌توانند ناراحتی خارش واژن را کاهش دهند.

همچنین اگر خارش واژن شما بیش از یک هفته ادامه داشت یا اگر خارش همراه با علائم زیر رخ داد، باید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • زخم یا تاول روی فرج
 • درد یا حساسیت در ناحیه تناسلی
 • قرمزی یا تورم ناحیه تناسلی
 • مشکل در ادرار کردن
 • ترشح غیرمعمول واژن
 • ناراحتی در طول رابطه جنسی

اگر قبلاً OBGYN ندارید، می‌توانید پزشکان منطقه خود را از طریق ابزار Healthline FindCare مرور کنید .

در طول قرار ملاقات خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک از شما در مورد علائم، از جمله شدت علائم و مدت طولانی بودن آنها سوال خواهد کرد. آنها ممکن است از شما در مورد فعالیت های جنسی شما نیز بپرسند. آنها همچنین به احتمال زیاد نیاز به معاینه لگن خواهند داشت.

در طول معاینه لگنی، پزشک به صورت بصری فرج را بررسی می‌کند و ممکن است از اسپکولوم برای دیدن داخل واژن استفاده کند. ممکن است در حین وارد کردن انگشت دستکش به داخل واژن، شکم شما را فشار دهند. این به آنها اجازه می دهد تا اندام های تناسلی را برای هر گونه ناهنجاری بررسی کنند.

پزشک شما همچنین ممکن است نمونه ای از بافت پوست را از فرج یا نمونه ای از ترشحات شما برای تجزیه و تحلیل جمع آوری کند. پزشک ممکن است آزمایش خون یا ادرار را نیز انجام دهد.

درمان دارویی برای خارش واژن

هنگامی که پزشک علت اصلی خارش واژن را پیدا کرد، گزینه های درمانی را توصیه می کند. دوره خاص درمان مورد نیاز بستگی به شرایط خاصی دارد که باعث ایجاد مشکل شده است.

عفونت های قارچی واژن

پزشک شما می تواند عفونت های قارچی واژن را با داروهای ضد قارچ درمان کند. اینها به اشکال مختلف از جمله کرم، پماد یا قرص وجود دارند. آنها با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند.

با این حال، اگر پزشک شما هرگز عفونت قارچی را در شما تشخیص نداده است، قبل از مصرف هر گونه داروی بدون نسخه حتما با پزشک خود صحبت کنید.

BV

پزشکان اغلب BV را با آنتی بیوتیک درمان می کنند. اینها ممکن است به صورت قرص هایی باشند که به صورت خوراکی مصرف می کنید یا به صورت کرم هایی که وارد واژن می کنید. صرف نظر از نوع درمانی که استفاده می کنید، پیروی از دستورالعمل های پزشک و تکمیل دور کامل دارو بسیار مهم است.

بیماری های مقاربتی

شما می توانید بیماری های مقاربتی را با آنتی بیوتیک ها، ضد ویروس ها یا ضد انگلی ها درمان کنید. شما باید داروهای خود را به طور منظم مصرف کنید و تا زمانی که عفونت یا بیماری از بین برود از رابطه جنسی خودداری کنید.

یائسگی

خارش ناشی از یائسگی را می توان با کرم استروژن، قرص یا حلقه واژن درمان کرد.

علل دیگر

انواع دیگر خارش و سوزش واژن اغلب خود به خود برطرف می شود.

در عین حال، می توانید از کرم ها یا لوسیون های استروئیدی برای کاهش التهاب و کاهش ناراحتی استفاده کنید. با این حال، باید میزان استفاده از آنها را محدود کنید زیرا در صورت استفاده بیش از حد از آنها می‌توانند منجر به تحریک مزمن و خارش شوند.

درمان های خانگی برای خارش واژن

شما می توانید با رعایت اصول بهداشتی و عادات سبک زندگی از بیشتر علل خارش واژن پیشگیری کنید. برای جلوگیری از تحریک و عفونت واژن چندین مرحله وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید:

 • برای شستن ناحیه تناسلی خود از آب گرم و یک پاک کننده ملایم استفاده کنید.
 • از صابون های معطر، لوسیون ها و حمام های حباب دار خودداری کنید.
 • از مصرف محصولاتی مانند اسپری واژینال و دوش خودداری کنید.
 • بلافاصله بعد از شنا یا ورزش لباس خیس یا مرطوب را عوض کنید.
 • پوشیدنلباس زیر نخی و هر روز لباس زیر خود را عوض کنید.
 • برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت های قارچی، ماست را با کشت های زنده بخورید.
 • در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • همیشه بعد از اجابت مزاج از جلو به عقب پاک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *