آیا عفونت مخمری مسری است؟

بررسی اجمالی

عفونت های مخمری ناشی از رشد بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکنس است که به طور طبیعی در بدن شما یافت می شود. این عفونت ها می توانند باعث التهاب، ترشح و سایر علائم شوند. هم مردان و هم زنان می‌توانند به عفونت‌های قارچی دستگاه تناسلی مبتلا شوند، هر چند که هستندبیشتر رایجمنبع مورد اعتماددر زنان

عفونت های مخمری به عنوان یک عفونت مقاربتی (STI) در نظر گرفته نمی شوند ، زیرا بسیاری از افراد (از جمله نوزادان و کودکان) که به آن مبتلا می شوند هرگز رابطه جنسی نداشته اند. اما راه هایی وجود دارد که عفونت های قارچی را می توان از فردی به فرد دیگر منتقل کرد. به خواندن ادامه دهید تا متوجه شوید کدام رفتارها شما را در معرض خطر بیشتری برای انتشار عفونت قارچی قرار می دهد.

آیا می توانید آن را از رابطه جنسی دریافت کنید؟

اگر تعجب می کنید که آیا می توانید عفونت قارچی خود را از طریق رابطه جنسی به شریک زندگی خود منتقل کنید ، پاسخ کوتاه این است: بله، می توانید. در حالی که رایج نیست، نادر هم نیست.حدود 15 درصد از مردانمنبع مورد اعتمادعلائم عفونت قارچی آلت تناسلی را پس از آمیزش جنسی با شریک زن آلوده تجربه خواهید کرد.

اگر هر دو شریک زن باشند، امکان انتقال عفونت قارچی از یک شریک به شریک دیگر وجود دارد، اما تحقیقات بیشتری در مورد احتمال وقوع این اتفاق مورد نیاز است.

مرد مبتلا به عفونت قارچی آلت تناسلی نیز می تواند عفونت خود را از طریق تماس جنسی به شریک زن منتقل کند.

رشد بیش از حد کاندیدا در دهان برفک نیز نامیده می شود . برفک دهان می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی با فرد مبتلا به عفونت قارچی واژن یا آلت تناسلی ایجاد شود. درباره نحوه انتشار برفک بیشتر بدانید.

در حالی که خطر انتقال عفونت قارچی به شریک زندگی خود را می سنجید، ممکن است بخواهید در نظر داشته باشید که داشتن رابطه جنسی با عفونت قارچی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. رابطه جنسی با نفوذ از آلت تناسلی یا اسباب بازی جنسی می تواند:

 • تحریک التهاب
 • هرگونه کرم یا دارویی که برای درمان عفونت خود استفاده می کنید را مختل کنید
 • منجر به طولانی تر شدن زمان عفونت می شود

آیا می توانید آن را از آب حمام دریافت کنید؟

بعید است که عفونت قارچی مستقیماً از طریق آب حمام منتقل شود، اما نکاتی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

به عنوان یک قاعده، زمانی که در حال درمان عفونت قارچی هستید، دوش گرفتن بهتر از حمام است. اگر در حین درمان عفونت قارچی خود با نمک اپسوم، سرکه سیب، اسید بوریک یا هر داروی خانگی دیگری حمام می‌کنید، بیش از 10 دقیقه در هر بار حمام نکنید. همچنین مطمئن شوید که پس از خارج شدن از آب، ناحیه عفونت را کاملاً خشک کنید.

هنگامی که یکی از زوجین دچار عفونت قارچی است، از صمیمیت جنسی در حمام یا جکوزی خودداری کنید. شرایط رابطه جنسی در یک محیط آبی ممکن است انتقال عفونت قارچی از طریق رابطه جنسی را آسان تر کند.

اگر دو کودک خردسال با هم حمام می کنند و یکی از آنها عفونت قارچی دارد، مراقب باشید برای شستن هر دو از یک پارچه یا اسفنج استفاده نکنید. در صورت امکان از حمام کردن فرزندتان در هنگام ابتلا به عفونت قارچی خودداری کنید و به جای آن دوش گرفتن سریع و حمام اسفنجی را انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که صابون های معطر یا حمام حباب دار ممکن است باعث تحریک یا طولانی شدن عفونت های قارچی شود.

آیا می توانید آن را از بوسیدن دریافت کنید؟

شما می توانید قارچ کاندیدا را از طریق بوسیدن به شریک زندگی خود منتقل کنید. اما این بدان معنا نیست که آنها در نتیجه برفک دهان ایجاد می کنند.

برفک دهان زمانی اتفاق می افتد که عوامل خطر، مانند مصرف آنتی بیوتیک ها یا داشتن سیستم ایمنی سرکوب شده، تعادل طبیعی فلور کاندیدا آلبیکنس را در بدن شما از بین ببرد. بنابراین، در حالی که بوسیدن یک فرد مبتلا به برفک ممکن است به داشتن کاندیدا بیشتر برای مقابله با آن کمک کند، لزوماً شما را مبتلا نمی کند. به یاد داشته باشید که بدن ما به طور طبیعی کاندیدا دارد.

آیا از شیردهی می توان گرفت؟

نوزادان در دوران شیردهی می توانند برفک دهان را از مادر خود بگیرند. از آنجایی که کاندیدا روی نوک سینه ها و سینه ها وجود دارد، شیردهی باعث ایجاد مخمر اضافی در دهان نوزادان می شود که معمولاً منجر به برفک دهان می شود. زناننیز میتواندمنبع مورد اعتمادعفونت های قارچی را از شیردهی دریافت کنید.

نکات پیشگیری

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های قارچی بیشتر این نکات را در نظر داشته باشید:

 • لباس زیر گشاد و نخی بپوشید
 • بلافاصله پس از گذراندن زمان در استخر، لباس شنا خود را عوض کنید
 • میزان کربوهیدرات ها و غذاهای فرآوری شده را در رژیم غذایی خود کاهش دهید
 • فقط در صورت لزوم از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید (و اگر مجبور به مصرف آنها هستید یک دور از پروبیوتیک ها را دنبال کنید)
 • از استفاده از محصولات قاعدگی که معطر هستند خودداری کنید
 • از صابون های بدون عطر استفاده کنید
 • ناحیه واژن خود را فقط با آب گرم تمیز نگه دارید و هرگز از دوش استفاده نکنید
 • بلافاصله بعد از رابطه جنسی ادرار کنید

اگر بیش از چهار عفونت قارچی در سال دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است علت زمینه‌ای دیگری داشته باشید که باید درمان شود. یا ممکن است در واقع عفونت قارچی نداشته باشید، در این صورت به یک دوره درمانی متفاوت نیاز خواهید داشت. عفونت های مکرر قارچی باید توسط متخصص زنان تشخیص داده و درمان شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *