آیا می توان با عفونت قارچی واژن رابطه جنسی داشت؟

یا رابطه جنسی یک گزینه است؟

عفونت های قارچی واژن نسبتا هستندمشترکمنبع مورد اعتمادوضعیت سلامتی. آنها می توانند باعث ترشح غیر طبیعی واژن ، ناراحتی در هنگام ادرار و خارش و سوزش در ناحیه واژن شوند. این علائم ممکن است رابطه جنسی را ناخوشایند کند.

داشتن رابطه جنسی با عفونت قارچی می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد حتی اگر علائمی از خود نشان نداده باشید. فعالیت جنسی می‌تواند عفونت را طولانی‌تر کند و به علائم بازگشت اجازه دهد. این علائم ممکن است بدتر از قبل باشند.

فعالیت جنسی نیز می تواند عفونت را از شما به همسرتان منتقل کند.

رابطه جنسی ممکن است باعث درد و تشدید علائم دیگر شود

داشتن رابطه جنسی با عفونت قارچی می تواند بسیار دردناک یا در بهترین حالت بسیار ناراحت کننده باشد.

اگر لابیا یا فرج شما متورم شده است، ممکن است تماس پوست به پوست بیش از حد خشن باشد. اصطکاک حتی ممکن است پوست را به صورت خام مالش دهد.

نفوذ می تواند بافت ملتهب را تشدید کند و همچنین خارش و تحریک را افزایش دهد. و قرار دادن هر چیزی در واژن – چه یک اسباب بازی جنسی، انگشت یا زبان – می تواند باکتری های جدیدی را معرفی کند. این ممکن است عفونت شما را شدیدتر کند.

هنگامی که شما برانگیخته می شوید، واژن شما ممکن است شروع به روغن کاری خود کند. این می تواند رطوبت بیشتری را به محیط مرطوب اضافه کند و خارش و ترشح را بارزتر کند.

رابطه جنسی ممکن است عفونت را به شریک زندگی شما منتقل کند

اگرچه امکان انتقال عفونت قارچی به شریک جنسی شما از طریق فعالیت جنسی وجود دارد، اما احتمال این امر به آناتومی شریک زندگی شما بستگی دارد.

اگر شریک جنسی شما آلت تناسلی داشته باشد، احتمال ابتلا به عفونت قارچی از شما کمتر است. در باره15 درصدمنبع مورد اعتمادافراد مبتلا به آلت تناسلی که رابطه جنسی محافظت نشده با شریکی که عفونت قارچی واژن دارد، آلوده خواهند شد. کسانی که آلت تناسلی ختنه نشده دارند بیشتر در معرض ابتلا هستند.

اگر شریک جنسی شما واژن داشته باشد، ممکن است بیشتر مستعد باشد. با این حال، ادبیات پزشکی فعلی در مورد چگونگی ترکیبی استغیر معمول یا محتملمنبع مورد اعتماداین در واقع است. شواهد حکایتی حاکی از آن است که ممکن است اتفاق بیفتد، اما مطالعات بالینی بیشتری برای تعیین چگونگی و چرایی این اتفاق نیاز است.

رابطه جنسی ممکن است بهبودی را به تاخیر بیندازد

درگیر شدن در فعالیت جنسی در طول عفونت قارچی نیز می تواند روند بهبودی شما را مختل کند. و اگر علائم شما را تشدید کند، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا بهبود یابد.

اگر شریک زندگی شما پس از انجام فعالیت جنسی با شما دچار عفونت قارچی شود، ممکن است آن را در طول رابطه جنسی بعدی به شما منتقل کند. پرهیز تا زمانی که هر دوی شما با موفقیت شفا نیابید تنها راه برای جلوگیری از ادامه این چرخه است.

عفونت قارچی معمولا چقدر طول می کشد؟

اگر این اولین عفونت قارچی شما باشد، احتمالاً پزشک دوره کوتاهی از داروهای ضد قارچ بدون نسخه یا تجویزی را تجویز خواهد کرد. این باید عفونت را ظرف چهار تا هفت روز از بین ببرد.

اکثر داروهای ضد قارچ بر پایه روغن هستند. روغن می تواند به کاندوم های لاتکس و پلی ایزوپرن آسیب برساند. این بدان معنی است که اگر برای جلوگیری از بارداری یا بیماری در حین مقاربت به کاندوم اعتماد کنید، ممکن است شما و شریک زندگیتان در معرض خطر باشید.

اگر درمان های جایگزین را انتخاب کنید، عفونت قارچی شما ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد. برخی از زنان عفونت های قارچی دارند که به نظر می رسد برطرف می شود، اما پس از مدت کوتاهی دوباره عود می کند. این عفونت های مخمری ممکن است بدون یک دور داروهای ضد قارچی و تا شش ماه درمان های نگهدارنده به طور کامل برطرف نشوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر این اولین بار است که به عفونت قارچی مبتلا می‌شوید، به پزشک خود مراجعه کرده و تشخیص رسمی را دریافت کنید. عفونت های مخمری می توانند علائمی مشابه سایر عفونت های واژن داشته باشند.

پزشک ممکن است یک داروی ضد قارچ مانند میکونازول (مونیستات)، بوتوکونازول (ژینازول) یا ترکونازول (ترازول) را توصیه کند. بسیاری از این کرم ها را می توان برای درمان عفونت های قارچی واژن یا آلت تناسلی استفاده کرد.

اگر پس از استفاده از یک درمان بدون نسخه، علائم ماندگاری داشتید، با پزشک خود در مورد سایر گزینه های درمانی صحبت کنید.

همچنین باید با پزشک خود در مورد عفونت قارچی خود تماس بگیرید اگر:

  • علائم شدیدی مانند پارگی یا بریدگی در اطراف واژن و قرمزی و تورم شدید دارید.
  • در سال گذشته چهار یا بیشتر عفونت قارچی داشته اید.
  • شما باردار هستید یا مبتلا به دیابت ، اچ آی وی یا هر بیماری دیگری هستید که بر سیستم ایمنی شما تأثیر می گذارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *