بررسی اجمالی

ترشحات واژن اغلب یک اتفاق عادی و معمولی است. با این حال، انواع خاصی از ترشحات وجود دارد که می تواند نشان دهنده عفونت باشد. ترشحات غیر طبیعی ممکن است زرد یا سبز، قوام درشت یا بوی بد باشد.

قارچ یا عفونت باکتریایی معمولا باعث ترشح غیر طبیعی می شود. اگر متوجه ترشحاتی شدید که غیرعادی به نظر می رسد یا بوی بدی می دهد، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

انواع ترشحات واژن

انواع مختلفی از ترشحات واژن وجود دارد. این انواع بر اساس رنگ و قوام دسته بندی می شوند. برخی از انواع ترشحات طبیعی هستند. برخی دیگر ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

سفید

مقدار کمی ترشح سفید، به خصوص در آغاز یا پایان چرخه قاعدگی، طبیعی است. با این حال، اگر ترشح همراه با خارش باشد و قوام یا ظاهری غلیظ و شبیه پنیر داشته باشد، طبیعی نیست و نیاز به درمان دارد. این نوع ترشحات ممکن است نشانه عفونت قارچی باشد .

زلال و پر آب

ترشح شفاف و آبکی کاملا طبیعی است. ممکن است در هر زمانی از ماه رخ دهد. ممکن است بعد از ورزش به خصوص سنگین باشد.

شفاف و کشدار

وقتی ترشحات به جای آبکی، شفاف اما کشدار و مخاطی مانند هستند، نشان دهنده این است که شما احتمالا در حال تخمک گذاری هستید . این یک نوع ترشح طبیعی است.

قهوه ای یا خونی

ترشحات قهوه ای یا خونی معمولاً طبیعی است، به خصوص زمانی که در طول یا بلافاصله بعد از چرخه قاعدگی شما ایجاد شود . ترشح دیررس در پایان پریود می تواند به جای قرمز، قهوه ای به نظر برسد. همچنین ممکن است مقدار کمی ترشحات خونی را بین دوره های قاعدگی تجربه کنید. به این میگن لکه بینی .

اگر لکه بینی در زمان عادی پریود شما رخ دهد و اخیراً بدون محافظت رابطه جنسی داشته اید، این می تواند نشانه بارداری باشد. لکه بینی در مراحل اولیه بارداری می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد، بنابراین باید با متخصص زنان و زایمان مشورت شود .

در موارد نادر، ترشحات قهوه ای یا خونی می تواند نشانه سرطان آندومتر یا دهانه رحم باشد. این می تواند مشکلات دیگری مانند فیبروم یا سایر رشدهای غیر طبیعی باشد. به همین دلیل است که انجام معاینه سالانه لگن و آزمایش پاپ اسمیر بسیار مهم است. متخصص زنان و زایمان شما در طول این روش ها، ناهنجاری های دهانه رحم را بررسی می کند.

زرد یا سبز

ترشح زرد یا سبز، به خصوص زمانی که غلیظ، ضخیم یا همراه با بوی نامطبوع باشد، طبیعی نیست. این نوع ترشحات ممکن است نشانه عفونت تریکومونیازیس باشد. معمولاً از طریق رابطه جنسی منتقل می شود .

علل ترشحات واژن

ترشحات طبیعی واژن یک عملکرد سالم بدن است. این روش بدن شما برای تمیز کردن و محافظت از واژن است. به عنوان مثال، افزایش ترشحات با تحریک جنسی و تخمک گذاری طبیعی است. ورزش، استفاده از قرص های ضد بارداری و استرس عاطفی نیز ممکن است منجر به ترشح شود.

با این حال، ترشحات غیر طبیعی واژن معمولاً به دلیل عفونت ایجاد می شود.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی یک عفونت باکتریایی کاملاً شایع است. این باعث افزایش ترشحات واژن می شود که بوی قوی، متعفن و گاهی اوقات ماهی دارد، اگرچه در برخی موارد هیچ علامتی ایجاد نمی کند. زنانی که رابطه جنسی دهانی دریافت می کنند یا دارای شرکای جنسی متعدد هستند، خطر ابتلا به این عفونت را افزایش می دهند.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس نوع دیگری از عفونت است. این بیماری توسط یک تک یاخته یا ارگانیسم تک سلولی ایجاد می شود. این عفونت معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می شود، اما می تواند با استفاده از حوله یا لباس شنا مشترک نیز منتقل شود. باعث ترشح زرد یا سبز می شود که بوی بدی دارد. درد ، التهاب و خارش نیز علائم شایعی هستند، اگرچه برخی از افراد هیچ علامتی را تجربه نمی کنند.

عفونت قارچی

عفونت قارچی یک عفونت قارچی است که علاوه بر احساس سوزش و خارش، ترشحات سفید رنگی شبیه پنیر لپه ایجاد می کند. وجود مخمر در واژن طبیعی است، اما رشد آن در شرایط خاص می تواند خارج از کنترل چند برابر شود. موارد زیر ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهد:

  • فشار
  • دیابت
  • استفاده از قرص های ضد بارداری
  • بارداری
  • آنتی بیوتیک ها، به خصوص استفاده طولانی مدت بیش از 10 روز

سوزاک و کلامیدیا

سوزاک و کلامیدیا عفونت های مقاربتی (STIs) هستند که می توانند ترشحات غیر طبیعی ایجاد کنند. اغلب به رنگ زرد، سبز یا ابری است.

بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که اغلب از طریق تماس جنسی منتشر می شود. زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها در واژن و سایر اندام های تناسلی پخش می شوند. ممکن است ترشحات شدید و بدبو ایجاد کند.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا سرطان دهانه رحم

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از طریق تماس جنسی منتقل می شود. می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود . در حالی که ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد، این نوع سرطان می تواند ترشحات خونی، قهوه ای یا آبکی با بوی نامطبوع ایجاد کند. سرطان دهانه رحم را می توان به راحتی با آزمایش پاپ اسمیر سالانه وتست HPVمنبع مورد اعتماد.

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید

اگر ترشحات غیرعادی همراه با علائم دیگر دارید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. علائمی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

  • تب
  • درد در شکم
  • کاهش وزن غیر قابل توضیح
  • خستگی
  • افزایش ادرار

اگر در مورد طبیعی بودن ترشحات نگرانی دارید، یک وقت ملاقات با پزشک خود بگیرید.

اگر قبلاً OBGYN ندارید، ابزار Healthline FindCare می تواند به شما کمک کند تا یک پزشک در منطقه خود پیدا کنید.

در قرار ملاقات با پزشک چه انتظاراتی باید داشت

هنگامی که به دلیل ترشح غیرطبیعی واژن به پزشک مراجعه می کنید، یک معاینه فیزیکی از جمله معاینه لگن دریافت خواهید کرد. پزشک شما همچنین چندین سوال در مورد علائم، چرخه قاعدگی و فعالیت جنسی از شما خواهد پرسید. در بسیاری از موارد، عفونت با معاینه فیزیکی یا لگنی قابل تشخیص است.

اگر پزشک شما نتواند فورا مشکل را تشخیص دهد، ممکن است آزمایشاتی را تجویز کند. پزشک شما ممکن است بخواهد از دهانه رحم شما خراش دهد تا HPV یا سرطان دهانه رحم را بررسی کند. ترشحات شما همچنین ممکن است زیر میکروسکوپ بررسی شود تا یک عامل عفونی مشخص شود. هنگامی که پزشک می تواند علت ترشح را به شما بگوید، گزینه های درمانی به شما داده می شود.

مراقبت در منزل برای ترشحات واژن

برای جلوگیری از عفونت، بهداشت را رعایت کنید و لباس تنفسی بپوشیدلباس زیر نخی . از دوش ها استفاده نکنید ، زیرا می توانند با از بین بردن باکتری های مفید ترشحات را بدتر کنند. همچنین، رابطه جنسی ایمن داشته باشید و برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی از محافظت استفاده کنید.

برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت های قارچی در هنگام مصرف آنتی بیوتیک، ماستی حاوی کشت های زنده و فعال مصرف کنید. اگر می دانید عفونت قارچی دارید، می توانید آن را با داروهای بدون نسخه نیز درمان کنیدکرم یا شیاف عفونت مخمر .