چرا عفونت های مخمری برمی گردند؟

رشد بیش از حد مخمر

در حالی که عفونت های قارچی ممکن است برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیفتد، عوامل خاصی وجود دارد که می تواند شانس شما را افزایش دهد.

بیایید به علل عفونت‌های قارچی مزمن و اقداماتی که می‌توانید برای مدیریت و پیشگیری از شایع‌ترین عفونت‌های قارچی عودکننده بردارید، بپردازیم.

علل عفونت های مزمن

عفونت های قارچی مکرر آنهایی هستند که اتفاق می افتدچهار یا بیشترمنبع مورد اعتمادبار در یک سال

اگر شرایط در بدن برای رشد بیش از حد مخمر مساعد باشد، عفونت های مزمن مخمری ممکن است رخ دهد. رشد بیش از حد کاندیدا باعث بیشتر موارد عفونت های قارچی می شود. این نوع مخمر به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد.

در واژن، عفونت‌های قارچی مزمن زمانی رخ می‌دهند که عدم تعادل یا تنوع در باکتری‌های واژن وجود داشته باشد. این باکتری ها به طور معمول به جلوگیری از رشد بیش از حد کاندیدا کمک می کنند . اگر باکتری های زیادی از طریق آنتی بیوتیک ها یا دوش پاک شوند، می تواند عدم تعادل یا تغییر ایجاد کند.

داشتن تعادل میکروارگانیسم های سالم در بدن بسیار مهم است. اینجاست که مکمل‌های پروبیوتیک یا غذاهایی مانند ماست با کشت‌های فعال ممکن است کمک کنند. اگرچه این روش به عنوان درمان اثبات شده برای عفونت های مخمری پذیرفته نمی شود، اما برخی افراد احساس می کنند برای ترویج باکتری های سالم واژن مفید است.

کاندیدا همچنین در شرایط مرطوب مانند عرق یا بزاق رشد می کند. فقدان اقدامات بهداشتی منظم، مانند دوش گرفتن روزانه و مسواک زدن دندان ها، یا محیط دائمی مرطوب نیز می تواند منجر به عفونت های مزمن قارچی شود.

همچنین اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، در معرض خطر عفونت های مکرر قارچی هستید. موارد زیر می توانند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کنند:

 • سن
 • برخی از داروها
 • شرایط بهداشتی خاص

دلایل بازگشت عفونت های قارچی

در اینجا برخی از علل احتمالی عفونت های قارچی مزمن آورده شده است.

عفونت مخمری اولیه به طور کامل درمان نشد

اگر عفونت قارچی شما به اولین دوره درمان پاسخ نداد، پزشک ممکن است داروهای ضد قارچی طولانی مدت تجویز کند. این ممکن است شامل داروهای خوراکی یا واژینال هفتگی تا شش ماه باشد.

انتقال عفونت به عقب و جلو

عفونت کاندیدا می تواند در نواحی دیگر پوست و در دهان رخ دهد. آنها می توانند از طریق تماس پوست به پوست پخش شوند. این بیشتر بین مادران شیرده و نوزادانشان دیده می شود.

نکته کلیدی برای جلوگیری از انتقال مکرر این است که مطمئن شوید مادر و نوزاد به طور کامل از عفونت های قارچی درمان شده اند. ممکن است مجبور شوید شیر مادرتان را پمپاژ کنید و در حین برطرف شدن عفونت ها، شیر خود را با شیشه شیر بدهید.

فعالیت جنسی

در حالی که به عنوان یک عفونت مقاربتی (STI) طبقه بندی نمی شود، ممکن است عفونت های قارچی بین شرکای جنسی منتقل شود.

پوشیدن کاندوم و بند دندان می تواند کمک کننده باشد، به خصوص اگر شما یا شریک زندگیتان عفونت های قارچی مکرر داشته باشید. همچنین می توانید بعد از مقاربت دوش بگیرید (اما دوش نگیرید) تا کاندیدا را از خود دور نگه دارید .

رطوبت و رطوبت

مخمر در شرایط مرطوب و مرطوب رشد می کند. زندگی در یک محیط مرطوب، عرق کردن مداوم و پوشیدن لباس های مرطوب می تواند به رشد مخمر یا قارچ کمک کند. پوشیدن لباس زیر نخی و پارچه های تنفسی ممکن است مفید باشد.

سویه های مخمر مقاوم به دارو

در حالی که نادر است، گونه‌ای از مخمرها که قادر به مقاومت در برابر داروهای رایج هستند ممکن است پشت عفونت مزمن قارچی شما باشد.

اگر عفونت قارچی شما به درمان پاسخ نمی دهد، پزشک ممکن است یک داروی ضد قارچی متفاوت و یک رویکرد چند وجهی را توصیه کند. این ممکن است شامل تغییرات سبک زندگی و مکمل ها باشد.

این یک عفونت قارچی نیست

برخی از شرایط می توانند علائم عفونت قارچی را تقلید کنند، مانند:

 • واژینوز باکتریال
 • بیماری های مقاربتی
 • آلرژی های پوستی
 • اورهاپلاسما

مهم است که برای اولین بار عفونت قارچی یا عفونت قارچی که عود می کند به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند یک نمونه (کشت) از عفونت مخمری مشکوک را برای تعیین اینکه آیا به بیماری دیگری نسبت داده می شود یا خیر، تهیه کنند.

توقف چرخه عفونت های قارچی دستگاه تناسلی

ناحیه تناسلی به طور طبیعی حاوی کاندیدا است. با این حال، هنگامی که این تعادل مختل شود، رشد بیش از حد کاندیدا ممکن است رخ دهد.

برای برخی افراد، مستعد ابتلا به عفونت های قارچی فقط ارثی است. رشد بیش از حد مخمر همچنین می تواند در نتیجه موارد زیر رخ دهد:

 • دوش کردن
 • شرایط مرطوب
 • بهداشت ضعیف
 • مصرف آنتی بیوتیک

عفونت‌های قارچی دستگاه تناسلی نیز در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و دیابت دارند، شایع‌تر است. فعالیت جنسی و سطوح بالای استروژن از دیگر عوامل خطر هستند.

نیز وجود داردمقداریمنبع مورد اعتماد مطالعاتمنبع مورد اعتمادعفونت مزمن قارچی ممکن است به دلیل حساسیت به کاندیدا باشد.

عفونت قارچی دستگاه تناسلی می تواند باعث احساس سوزش و خارش شود. همچنین ممکن است متوجه بثورات قرمز رنگ، به خصوص در اطراف فرج یا هر جایی از آلت تناسلی شوید . هنگامی که ادرار می کنید، ممکن است ترشحاتی شبیه پنیر را ببینید و در پوست اطراف احساس سوزش کنید.

داروهای شیاف بدون نسخه معمولا می توانند عفونت های قارچی واژن را درمان کنند . با این حال، اگر این اولین عفونت قارچی شما یا اولین عفونت قارچی عود کننده است، ممکن است بخواهید به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند احتمال عفونت های دیگر را رد کنند.

پس از درمان، می توانید با رعایت عادات بهداشتی خوب و ایجاد تعادل طبیعی باکتریایی واژن، از بازگشت عفونت های قارچی دستگاه تناسلی کمک کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 • لباس زیر نخی و لباس های گشاد بپوشید.
 • روزانه دوش بگیرید.
 • لباس ها و حوله هایی را که در طول عفونت استفاده کرده اید، بشویید و استریل کنید.

توقف چرخه برفک دهان

مانند ناحیه تناسلی، کاندیدا به طور طبیعی در داخل دهان شما وجود دارد. اما اگر سطح کاندیدا از کنترل خارج شود، ممکن است به برفک دهان مبتلا شوید .

علائم شامل ضایعات سفید و ضخیم است که در قسمت داخلی گونه ها، زبان و پشت گلو رشد می کند. همچنین ممکن است احساس ناراحتی پری در دهان خود داشته باشید. این می تواند باعث مشکل در خوردن و بلع شود.

برفک دهان در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع تر است، مانند:

 • نوزادان
 • سالمندان
 • افرادی که اختلال خود ایمنی دارند

استفاده از دندان مصنوعی یا مصرف آنتی بیوتیک نیز می تواند منجر به رشد بیش از حد کاندیدا در دهان شود.

برفک دهان به راحتی قابل درمان است. این شامل مصرف داروهای ضد قارچی است که از طریق دهان مصرف می شود.

بهداشت نامناسب دهان می تواند منجر به عفونت های مکرر برفک شود. برفک دهان مزمن ممکن است در نوزادانی که نیاز به ادامه شیردهی دارند نیز رخ دهد.

راه های کاهش برفک مزمن دهان شامل موارد زیر است:

 • پس از عفونت فعال برفک دهان، مسواک یا هر وسیله دهانی خود را تعویض کنید تا مجدداً خود را آلوده نکنید.
 • نگهدارنده ها و سایر وسایل دندانپزشکی مانند دندان مصنوعی ، محافظ دهان و نخ دندان را تمیز و استریل کنید. برای راهنمایی با دندانپزشک یا پزشک مشورت کنید.
 • برای نوزادان مبتلا به برفک دهان، هم مادر و هم نوزاد نیاز به درمان دارند. اینکه خانواده اقدامات پیشگیرانه را همزمان انجام دهد نیز مهم است.

عفونت قارچی گلو و مری

همچنین ممکن است عفونت قارچی گلو و مری ایجاد شود . کاندیدیاز مخاطی پشت این نوع عفونت مخمری است. این غشاهای مخاطی در گلو و مری را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر برفک دهان درمان نشود، عفونت قارچی مری ممکن است رخ دهد.

این نوع از عفونت‌های قارچی در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز شایع‌تر است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، عفونت های قارچی دهان و گلو در حدودیک سوممنبع مورد اعتمادافراد مبتلا به HIV

درمان و اقدامات پیشگیرانه برای عفونت های قارچی در گلو و مری مشابه برفک دهان است. پزشک شما احتمالاً یک ضد قارچ به نام فلوکونازول تجویز خواهد کرد .

چگونه عفونت های مزمن قارچی را مدیریت کنیم

هر چه زودتر عفونت قارچی را درمان کنید، سریعتر می توانید از شر ناراحتی مرتبط خلاص شوید. اگر عفونت قارچی شما پایدار به نظر می رسد با پزشک خود تماس بگیرید.

هنگامی که پزشک تشخیص را تأیید کرد، مهم است که اقدامات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید که برای همیشه از شر آن خلاص می شوید. این همچنین به مدیریت احتمال موارد مزمن کمک می کند. نکات زیر را برای مدیریت عفونت های قارچی مزمن در نظر بگیرید:

 • مطمئن شوید که دوره کامل دارو را مصرف کرده اید، حتی اگر علائم قبل از از بین رفتن دارو از بین بروند و حتی اگر فکر نمی کنید فوراً اثر می کند.
 • اگر از نظر جنسی فعال هستید، از شریک زندگی خود بخواهید که آزمایش کاندیدا را نیز انجام دهد. این به جلوگیری از گسترش عفونت کمک می کند.
 • لباس ها و پارچه های خود را مانند حوله و ملحفه به طور مرتب و جدا از لباس های دیگر عوض کنید و بشویید. اضافه کردن سفید کننده یا سرکه سفید مقطر را به شستشو در نظر بگیرید.
 • اقلامی را که مستقیماً پس از استفاده با نواحی آلوده در تماس هستند بشویید تا از پخش شدن سلول های مخمر یا عفونت مجدد خود جلوگیری کنید.
 • در صورت بدتر شدن علائم یا بازگشت عفونت پس از اتمام درمان، با پزشک خود تماس بگیرید.

عفونت های مخمری پیچیده هستند، اما می توان آنها را درمان کرد. عفونت های قارچی شدید یا مکرر فقط زمان بیشتری را می طلبد. اگر علائم عفونت قارچی بدتر شد یا عود کرد، با پزشک خود در تماس باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *