عفونت قارچی واژن ( کاندیدیازیس واژینال) در اثر رشد بیش از حد قارچی که به طور طبیعی در واژن زندگی می کند به نام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود.

این رشد بیش از حد باعث تحریک، التهاب، خارش و ترشحات دردناک می شود. اکثر زنان در طول زندگی خود عفونت قارچی را تجربه می کنند.

اگر این اولین بار است که علائم عفونت قارچی را تجربه می کنید، به متخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی کنید که واقعاً عفونت قارچی دارید و نه چیز دیگری.

اما اگر عفونت های قارچی مکرر دارید، با پزشک در مورد راه های ایمن دیگر برای درمان عفونت قارچی یا شاید پیشگیری از عود مجدد آن صحبت کنید.

برخی از این درمان ها از موادی استفاده می کنند که ممکن است قبلاً در خانه خود داشته باشید. اثربخشی آنها متفاوت است و شواهد موفقیت آنها عمدتاً حکایتی است.

همراه با مراقبت های پزشک، درمان های تکمیلی ممکن است کمی تسکین دهد.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد برخی از درمان های خانگی محبوب برای عفونت های قارچی بدانید.

انتخاب 11 درمان خانگی برای درمان عفونت های قارچی

1. ماست یونانی

پروبیوتیک ها می توانند بر علیه C. albicans موثر باشند .

ماست را می توان یک پروبیوتیک در نظر گرفت زیرا حاوی باکتری های زنده مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است. این باکتری ها برای ایجاد یک محیط سالم در واژن شما ضروری هستند. آنها می توانند به درمان رشد بیش از حد ناشی از عدم تعادل کمک کنند.

در یک مطالعه در سال 2017 تأیید شد ، خوردن ماست به افزایش میکروبیوم روده کمک می کند و می تواند مخمر را در بدن کاهش دهد. اگر ماست دوست ندارید، پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک ها بهتر است با غذا مصرف شوند.

ماست یونانی ساده بهترین نوع برای استفاده برای این درمان خانگی است. اطمینان حاصل کنید که ماست حاوی شکر، طعم دهنده یا میوه اضافی نباشد. شکر اضافه شده می تواند باعث رشد قارچ کاندیدا شود.

برای بهره‌مندی از فواید، سعی کنید ماست را بخورید، آن را به فرج اطراف واژن بمالید یا آن را از طریق واژن وارد کنید.

2. اسید بوریک

اسید بوریک یک ضد عفونی‌کننده قوی است که برخی افراد ادعا می‌کنند برای درمان عفونت‌های قارچی مقاوم به درمان‌های دیگر مفید است.

شیاف واژینال اسید بوریک ممکن است همراه با داروهایی برای درمان عفونت های واژن استفاده شود.

اسید بوریک در مقادیر زیاد سمی است. در صورت جذب بیش از حد می تواند منجر به آسیب کلیه، نارسایی حاد سیستم گردش خون یا مرگ شود. از اسید بوریک روی پوست شکسته استفاده نکنید و آن را به صورت خوراکی مصرف نکنید.

اگر باردار هستید، از اسید بوریک به هیچ شکلی استفاده نکنید.

اگر پوست حساسی دارید، این ممکن است گزینه خوبی نباشد. در صورت شروع هر گونه ناراحتی مصرف را قطع کنید.

3. اسانس پونه کوهی

پونه کوهی معمولی یا مرزنجوش اوریگانوم چیزی است که معمولاً در بخش ادویه فروشگاه مواد غذایی خود پیدا می کنید. با این حال ، روغن پونه کوهی که برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شود، یک نوع نیست.

به دنبال روغن پونه کوهی تهیه شده از پونه کوهی وحشی یا Origanum vulgare باشید.

آمطالعه 2017منبع مورد اعتماداسانس پونه کوهی در تغییر رشد C. albicans موثر است.

روغن پونه کوهی یک رقیق کننده طبیعی خون است، بنابراین اگر از داروهای رقیق کننده خون برای بیماری های دیگر استفاده می کنید، آن را (به صورت پخش شده یا موضعی) استفاده نکنید. علاوه بر این، اگر مشکلات انعقاد خون مانند کمبود ویتامین K دارید، از آن استفاده نکنید.

به یاد داشته باشید که روغن های ضروری را به صورت خوراکی مصرف نکنید. روغن‌های ضروری به‌عنوان بخشی از آروماتراپی استنشاق می‌شوند. در حالی که برخی از مطالعات در حال بررسی روش های دیگر برای استفاده از اسانس پونه کوهی هستند، کارشناسان توصیه می کنند در این زمان آن را در روغن حامل مانند زیتون یا روغن بادام شیرین رقیق کنید.

برای استفاده، 3 تا 5 قطره اسانس را در هر اونس روغن حامل مخلوط کنید. سپس آن را به صورت ماساژ روی پوست بمالید. با استفاده از دیفیوزر نیز می توان آن را استنشاق کرد. این اسانس را در نزدیکی واژن قرار ندهید.

4. شیاف ها و مکمل های پروبیوتیک

پروبیوتیک ها به بازیابی تعادل باکتری و مخمر در سراسر بدن شما کمک می کنند.

اگر رژیم پروبیوتیک‌های خوراکی حاوی سویه‌هایی از باکتری لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس را شروع کنید، می‌توانید دستگاه گوارش و فلور واژن خود را در یک راستا قرار دهید. خوردن ماست یکی از راه های افزایش پروبیوتیک است.

مکمل های خوراکی حدود 10 روز طول می کشد تا به اثر کامل برسند، بنابراین برخی از افراد از پروبیوتیک ها به عنوان شیاف واژینال استفاده می کنند تا نتایج را سریعتر ببینند.

شیاف های پروبیوتیک نیز برای درمان واژینوز موثر هستند.

5. روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روغن چرب است که از گوشت نارگیل به دست می آید. این روغن فواید بسیاری برای سلامتی از جمله خواص ضد قارچی دارد.

مطالعات نشان می‌دهد که روغن نارگیل در برابر کاندیدا آلبیکنس مؤثر است ، و این درمان خانگی را به یکی از معدود داروهایی تبدیل می‌کند که شواهد قوی دال بر اثربخشی آن دارد.

برای درمان عفونت قارچی واژن با استفاده از روغن نارگیل ، حتما روغن نارگیل خالص و ارگانیک بخرید. می توانید روغن را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

6. روغن درخت چای

روغن درخت چای یک روغن ضروری است که برای از بین بردن قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها استفاده می شود.

پژوهشمنبع مورد اعتمادنشان می دهد که یک شیاف واژینال حاوی روغن درخت چای ممکن است به درمان عفونت های واژن کمک کند. نشان داده شده است که روغن درخت چای دارای خواص ضد قارچی است.

مطالعه دیگری نشان داد که روغن درخت چای به عنوان یک ضد میکروبی در کمک به تجزیه بیوفیلم موثر است.

روغن درخت چای یک اسانس فوق العاده قدرتمند است. اگر قرار است پوست شما را لمس کند، مطمئن شوید که آن را با روغن حامل مانند روغن جوجوبا یا نارگیل رقیق کنید. شیاف واژینال درخت چای از قبل آماده شده بهترین گزینه است.

فقط گاهی از روغن درخت چای استفاده کنید و هرگز آن را قورت ندهید. اگر پوست حساسی دارید، از روغن درخت چای استفاده نکنید. در صورت بروز هر گونه ناراحتی مصرف را قطع کنید.

روغن درخت چای رقیق نشده هرگز نباید پوست را لمس کند.

7. سرکه سیب

یکی از درمان های محبوب عفونت قارچی، حمام سرکه سیب است.

سرکه کاربردهای دارویی زیادی دارد که برخی از آنها بیشتر از سایرین توسط تحقیقات ثابت شده است. وقتی نصف فنجان سرکه سیب 67 را به یک وان ولرم اضافه کنید و به مدت 20 دقیقه خیس کنید، جزء اسیدی سرکه می تواند هر گونه میکروارگانیسم مضر از جمله مخمر را از بین ببرد.

حمام با سرکه سیب مانند دوش گرفتن نیست، زیرا هدف آن از بین بردن تمام باکتری ها (خوب و بد) از واژن شما است. انجام این کار شما را مستعد عود مجدد عفونت قارچی می کند. با سرکه سیب دوش نگیرید.

سرکه باید قبل از تماس با پوست در آب رقیق شود. علاوه بر این، سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

8. سیر

در یکمطالعه آزمایشگاهی 2005منبع مورد اعتمادنشان داده شد که سیر یک قاتل موثر کاندیدا است.

در حالی که مطالعات بیشتری مورد نیاز است، تحقیقات انجام شده در سال 2019 تأثیر استفاده از محلول سیر را بر زخم‌های دهان بررسی کرد و دریافت که در مهار رشد کاندیدا مؤثر است. با این حال، به اندازه استفاده از نیستاتین (Nystop)، یک داروی ضد قارچ موثر نبود.

اگر می خواهید سیر را برای درمان عفونت قارچی امتحان کنید، سیر بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برخی از وب سایت ها توصیه می کنند که سیر را در واژن قرار دهید، اما سوختگی و درد قابل توجهی گزارش شده است. به جای آن، سیر را به غذاها اضافه کنید.

9. پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک ضد عفونی کننده باکتری و مخمر است.آب اکسیژنهمنبع مورد اعتمادتوسط باکتری لاکتوباسیلوس در واژن تولید می شود و بخشی از فعالیت بیولوژیکی در برابر مخمر است.

در حالی که روی همه گونه‌های مخمری کار نمی‌کند، برخی افراد در هنگام ابتلا به عفونت قارچی سوگند یاد می‌کنند که از پراکسید هیدروژن به صورت موضعی استفاده کنند.

هیچ تحقیق قوی برای حمایت از استفاده از پراکسید هیدروژن برای درمان عفونت های واژن وجود ندارد. با پراکسید هیدروژن دوش نگیرید. افزودن آن به حمام یا رقیق کردن آن در آب ممکن است به رشد مخمر در اندام تناسلی کمک کند.

رقیق کردن (نصف آب و نیمی پراکسید هیدروژن) قبل از استفاده از آن به اندام تناسلی خود توصیه می شود و برای مدت طولانی از آن استفاده نکنید.

10. ویتامین C

ویتامین C یک تقویت کننده سیستم ایمنی است و همچنین در سلامت پوست نقش دارد. یک سیستم ایمنی قوی به بدن شما اجازه می دهد تا خود را به تعادل برگرداند.

ویتامین C که اسید اسکوربیک نیز نامیده می شود، دارای اجزای ضد میکروبی است، بنابراین برخی از افراد برای درمان رشد بیش از حد کاندیدا آن را به رژیم غذایی خود اضافه می کنند.

سعی کنید مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید تا توانایی بدن خود را برای غلبه بر عفونت قارچی تقویت کنید. ویتامین C اسیدی را به بافت حساس واژن نزنید.

11. ویتامین E

برخی از پزشکان ویتامین E را برای انواع خاصی از واژینیت توصیه می کنند. در حقیقت،مطالعاتمنبع مورد اعتمادویتامین E را برای کمک به کاهش التهاب در کاندیدا آلبیکنس در آزمایشگاه پیدا کرده اند.

سالم نگه داشتن بدن با مصرف کافی ویتامین ها هنگام مواجهه با عفونت قارچی منطقی است.

ویتامین E به عنوان شیاف در واژن یا روغن ویتامین E را می توان یک یا دو بار در روز به مدت 3 تا 14 روز برای تسکین غشاهای مخاطی واژن و فرج استفاده کرد.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

اکثر درمان‌های خانگی ظرف چند روز تسکین می‌دهند. برخی ممکن است تا 1 هفته طول بکشد.

اگر علائم شما بدتر شد یا علائم جدیدی در هر زمانی در طول درمان ظاهر شد، با پزشک تماس بگیرید. همچنین، در صورت داشتن تحریک مداوم که جدا از علائم عفونت قارچی است، با پزشک تماس بگیرید.

اگر عفونت شما با درمان از بین رفت، اما دوباره برگشت، برای مشاوره با پزشک تماس بگیرید. ممکن است برای خلاص شدن از شر عفونت برای همیشه به یک درمان قوی با نسخه نیاز داشته باشید.

پیشگیری از عفونت قارچی واژن

این نکات را برای کمک به جلوگیری از عفونت های قارچی در آینده دنبال کنید.

  • مقدار شکر و غذاهای فرآوری شده را که مصرف می کنید محدود کنید. مخمر با شکر رشد می کند.
  • لباس زیر گشاد و نخی بپوشید.
  • مدت زمان طولانی را با لباس های خیس یا مایو سپری نکنید. مخمر در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند.
  • فقط در صورت لزوم از آنتی بیوتیک استفاده کنید.
  • از دوش ها استفاده نکنید مگر اینکه پزشک توصیه کرده باشد و از اسپری های دئودورانت واژینال و لوسیون های واژینال معطر خودداری کنید. آنها ممکن است تعادل باکتری های خوب و مخمر را در واژن شما تغییر دهند.

سوالات متداول

سریع ترین راه برای خلاص شدن از شر عفونت قارچی چیست؟

سریع ترین و مطمئن ترین راه برای خلاص شدن از شر عفونت قارچی این است که در صورت مشکوک شدن به این عفونت به پزشک مراجعه کنید. آنها احتمالا فلوکونازول را تجویز می کنند، یک درمان خوراکی که ممکن است 1 هفته طول بکشد تا از شر عفونت خلاص شود.

علاوه بر این، شیاف واژینال Monistat و نسخه های عمومی این دارو ( میکونازول ) با موفقیت بیشتر عفونت های مخمری واژن را درمان می کنند.

آیا عفونت های قارچی به خودی خود از بین می روند؟

عفونت مخمری خفیف ممکن است خود به خود از بین برود، اما این نادر است. درمان عفونت قارچی، حتی اگر خفیف باشد، همیشه ایده خوبی است. اگر عفونت های قارچی به درستی درمان نشوند، احتمال بازگشت آنها بیشتر است.

اگر عفونت قارچی درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

ممکن است از بین برود، اما احتمال بازگشت آن وجود دارد و ممکن است بدتر هم باشد.

چگونه بفهمم که این عفونت قارچی است یا عفونت مجاری ادراری (UTI)؟

اگر عفونت مخمری واژینال را تجربه می کنید، ممکن است ترشحات غیر معمول و عموماً بی بو و غلیظ و شیری رنگ واژینال داشته باشید. همچنین ممکن است درد یا خارش در ناحیه تناسلی خود داشته باشید.

اگر دچار عفونت ادراری هستید، ممکن است هنگام ادرار درد و سوزش، ادرار بدبو و همچنین تب، لرز، حالت تهوع و درد در لگن داشته باشید.

عفونت های مخمری و عفونت های ادراری در یک ناحیه رخ می دهد، اما علائم بسیار متفاوت است.

تفاوت بین عفونت قارچی و واژینوز باکتریایی چیست؟

واژینوز باکتریایی (BV) و عفونت های قارچی واژن علائم مشابهی دارند، اما علل و درمان های متفاوتی دارند. هر دو باعث التهاب واژن یا واژینیت می شوند.

یکی از تفاوت‌های بین BV و عفونت قارچی این است که BV بوی بد بوی ماهی تولید می‌کند، در حالی که عفونت مخمری بوی واژن تولید نمی‌کند. علاوه بر این، عفونت قارچی ممکن است باعث قرمزی و التهاب فرج شود، در حالی که BV چنین علائمی را ایجاد نمی کند.

برای تعیین اینکه آیا عفونت واژن BV یا عفونت مخمری است، پزشک ممکن است:

  • در مورد سابقه پزشکی خود، از جمله عفونت های قبلی واژن، که ممکن است از طریق جنسی منتقل شده باشد، سوال کنید
  • برای بررسی علائم عفونت و ترشحات واژن یک معاینه انجام دهید
  • نمونه ای از ترشحات را برای تجزیه و تحلیل بگیرید تا ببینید آیا رشد بیش از حد باکتری ها یا قارچ های مضر وجود دارد یا خیر
  • pH واژن را آزمایش کنید، زیرا PH 4.5 یا بالاتر می تواند نشان دهنده BV باشد
بردن

درمان های خانگی ممکن است برای درمان عفونت قارچی موثر باشد یا نباشد. اگر از گیاهان، مکمل‌ها یا روغن‌های ضروری استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که سازمان غذا و دارو (FDA) این موارد را از نظر ایمنی، خلوص و کیفیت کنترل نمی‌کند. از یک منبع معتبر خرید کنید.

اثربخشی یک درمان خانگی بسته به فرد، شدت عفونت و کیفیت درمان مورد استفاده متفاوت است. اگر عفونت های مکرر واژن دارید، با پزشک در مورد روش های طبیعی تر برای پیشگیری و درمان صحبت کنید.

به خاطر داشته باشید که هر محصولی، طبیعی یا غیر طبیعی، ممکن است پوست حساس واژن را تحریک کند. در صورت بروز هر گونه تحریک یا ناراحتی، استفاده از دارو را متوقف کنید و با پزشک تماس بگیرید.