دکتر ندا مقتدریزایمان طبیعی بدون درد با حضور همسر
نکاتی در مورد  نازایی
لاپاراسکوپی در زنان
درمان بی اختیاری ادرار با لیزر
سزارین یا زایمان طبیعی ؟
جوانسازی و درمان شل شدگی واژن بدون جراحی
این پنج اختلال را در بارداری جدی بگیرید

خونریزی سه ماهه اول بارداری

بیست تا چهل درصد خانمهای حامله دچار درجاتی ازخونریزی در سه ماهه اول حاملگی میشوند که معمولا به یکی از این دلایل است:

خونریزی فیزیولوژیک :
حاصل از جایگزینی جفت اولیه در رحم. این خونریزی معمولا خفیف است، حدوداً موقع انتظار قاعدگی دیده میشود، مدتش کوتاه و رنگش روشن است یعنی از نظر مدت، مقدار و رنگ با خونریزی معمول قاعدگی متفاوت است. این خونریزی برای حاملگی تهدیدی نیست و نیازی به درمان ندارد ولی نیاز به تشخیص قطعی دارد و باید با تهدید به سقط و حاملگی خارج رحمی تشخیص افتراقی داده شود.

تهدید به سقط :
در تهدید به سقط خونریزی ادامه مییابد و ممکن است متناوب باشد. اگر خونریزی شدید شود و بیش از حجم قاعدگی باشد یا دفع لخته داشته باشد یا علاوه بر پد بهداشتی لباس بیمار هم خیس شود معمولا منجر به سقط میشود. یادمان باشد که حدود 60 درصد علت سقطهای 3 ماهه اول اشکال کروموزومی در جنین است، لذا سقط گاه مکانیسمی برای جلوگیری از خلقت ناقص و معیوب نسل است. بعضا علت سقط تشکیل نشدن جنین است که به آن تخم پوچ میگوییم(Blighted ovum).سن بالای 35سال در مادر، سیگار یا قلیانی بودن مادر، فاصله کمتر از 18ماه بین حاملگیها از دیگر علل سقط هستند. معمولا وقتی در سونوگرافی قلب جنین رویت شد شانس سقط کمتر میشود. گاه جنین میمیرد و پس از مدتی که از مرگ داخل رحمی گذشت خونریزی ظاهر میشود که معمولا تیرهرنگ و غلیظ است. قبل از بروز این نوع خونریزی ممکن است خانم باردار احساس پس رفت علایم حاملگی را داشته باشد، مثلا سینهها نرم میشوند، تهوع برطرف میشود و رحم کوچک میشود.

ضایعات التهابی، بدخیمی دهانه رحم یا تومور خوشخیم واژن و دهانه رحم و رحم میتواند علت خونریزی 3 ماهه اول باشد. مثل پولیپ دهانه رحم، پولیپ و میوم ساب موکوز رحمی، اکتتروپیون و پارگی واژن. در این حالت خونریزی معمولا کم، روشن و متناوب است و بیشتر به صورت لکهبینی است تا خونریزی. در خونریزی 3 ماهه اول حاملگی معاینه با اسپکولوم میتواند به تشخیص افتراقی این ضایعات از سایر علل کمک کند. آزمایش بتاhcgو سونوگرافی رحمی نیز از راههای تشخیصاند.

خونریزی به علت حاملگی مولار ( بچه خوره ) :
حالتی غیر طبیعی از حاملگی است، در بیشتر موارد جنین وجود ندارد ( مول کامل ) و در جفت مایع جمع میشود و منظره دانه انگوری میدهد. گاه جنین با اختلال کروموزومی ممکن است همراه حاملگی مولار باشد ( مول ناکامل ). رنگ خونریزی حاملگی مولار تیره و معمولا شروع آن با لکهبینی است. در حاملگی مول در بیشتر موارد اندازه رحم بزرگتر از سن حاملگی لمس میشود و فرد استفراغ شدید حاملگی دارد. تشخیص قطعی با سونوگرافی رحمی است. شیوع مول در حاملگی نوجوانان و افراد بالای 35 سال بیشتر است. از عوامل خطر دیگرمصرف سیگار و قلیان و کمبود ویتامینAهستند.

حاملگی خارج رحمی :
در بیشتر مواقع در لوله رحمی صورت میگیرد و اورژانس است.معمولا فرد تاخیر قاعدگی دارد، تست حاملگی مثبت میشود، لکهبینی با درد همراه است و سونوگرافی ساک حاملگی را در خارج از رحم گزارش میکند.شایعترین علت خونریزی سه ماهه اول تهدید به سقط و بدترین آن حاملگی خارج رحمی است که معمولا نیاز به جراحی دارد. عوامل مساعد کننده برای حاملگی خارج رحمی عبارتند از وجود عفونت لگنی با سابقه آن در 3 ماهه اخیر، سابقه جراحی لگنی، وجودIUDدر رحم، داشتن سابقه قبلی حاملگی خارج رحمی. در خونریزی سه ماهه اول حاملگی حتما بایدRhبیمار و همسر را بدانیم که در مورد تزریق ایمون گلوبولین آنتیDتصمیمگیری شود.


آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی
تلفن : 36288896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :