دکتر ندا مقتدریزایمان طبیعی بدون درد با حضور همسر
لاپاراسکوپی در زنان
این پنج اختلال را در بارداری جدی بگیرید
جوانسازی و درمان شل شدگی واژن بدون جراحی
سزارین یا زایمان طبیعی ؟
درمان بی اختیاری ادرار با لیزر
نکاتی در مورد  نازایی

سندرم تخمدان پلی کیستیک قسمت دوم

آیا این سندرم قابل درمان است ؟
از آنجائیکه هیچ درمانی برای سندروم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، باید آن را مدیریت کرد تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری به عمل آید. اهداف درمانی بر مبنای علائم مشاهده شده و عوامل دیگری همچون تمایل به بارداری و یا جلوگیری از ابتلا به حمله های قلبی و دیابت تعیین می شوند. بسیاری از زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک به ترکیبی از درمان های متفاوت نیاز دارند. برخی از روش های درمانی سندروم تخمدان پلی کیستیک به شرح ذیل است:

تغییر سبک زندگی
بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اضافه وزن دارند و یا اینکه بسیار چاق هستند که به نوبه خود می تواند موجب بروز مشکلات سلامتی دیگری شود. بنابراین بهتر است این گونه افراد با تغییر رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی وزن خود را کاهش دهند.

قرص های ضد بارداری
برای زنانی که تمایلی به بارداری ندارند، قرص های ضد بارداری می تواند:
چرخه های قاعدگی را منظم کند
سطح هورمون های مردانه را کاهش دهد
به برطرف نمودن آکنه ها کمک نماید

باید این نکته را دانست که با قطع مصرف قرص های ضد بارداری، چرخه قاعدگی مجدداً نامنظم خواهد شد. ممکن است زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک به این فکر بیفتند که از قرصی استفاده نمایند که فقط حاوی پروژسترون باشد، تا چرخه قاعدگی را منظم نماید و ریسک ابتلا به سرطان رحم را کاهش دهد، اما پروژسترون به تنهایی نمی تواند به از بین بردن آکنه و رشد مو کمک کند.

داروهای دیابتی
متفورمین دارویی است که برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو به کار می رود، به نظر می رسد این دارو در کاهش علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز مفید است، گرچه این مطلب هنوز به اثبات نرسیده است. متفورمین بر نحوه کنترل قند خون توسط انسولین تأثیرگذار است و تولید تستوسترون را کاهش می دهد. این دارو رشد بی رویه مو را کند می کند و پس از چند ماه مصرف به شروع تخمک گذاری کمک می نماید. تحقیقات اخیر فواید دیگری برای مصرف متفورمین نشان داده است؛ از جمله آن که به کاهش توده های چربی و تعدیل سطح کلسترول کمک می کند. باید دانست مصرف متفورمین موجب ابتلا به دیابت نخواهد شد.

درمان ناباروری
عدم وجود تخمک گذاری معمولاً در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک باعث ناباروری می شود. داروهای متعددی که به تحریک تخمک گذاری کمک می کنند می توانند به باروری زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک نمایند.آی وی اف (IVF) نیز می تواند گزینه خوبی برای بارداری این نوع زنان باشد، چون هم به پزشک معالج این امکان را می دهد که بر تعداد جنین ها تسلط داشته باشد و هم شانس بارداری را افزایش می دهد.

عمل جراحی
سوراخ نمودن تخمدان نوعی جراحی است که می تواند شانس تخمک گذاری را افزایش دهد. از این جراحی در زمانی که فرد به داروهای بارداری پاسخ نمی دهد استفاده می شود. در این جراحی برش بسیار ظریفی در بالا یا پایین ناف ایجاد و ابزار ظریفی که مانند تلسکوپ عمل می کند به درون شکم وارد می شود. این عمل لاپاراسکوپی نامیده می شود. سپس به وسیله سوزنی که به جریان الکتریکی متصل است روی تخمدان سوراخی ایجاد می شود تا بخش کوچکی از تخمدان را از بین ببرد. این فرآیند ریسک ایجاد اسکار بر روی تخمدان را به همراه دارد. این جراحی می تواند باعث کاهش هورمون های مردانه شده و احتمال تخمک گذاری را افزایش دهد. البته این تأثیر تنها برای چند ماه باقی خواهد ماند. باید دانست این درمان کمکی به تاسی و یا رشد بیش از حد موهای بدن نمی کند.

داروهایی که برای درمان موهای زائد و کاهش هورمون های مردانه تجویز می شوند
داروهایی که آنتی آندروژن نامیده می شوند می توانند رشد موهای زائد را کند نموده و به رفع آکنه کمک کنند. پزشکان دریافته اند اسپیرونولاکتون که در ابتدا برای درمان فشار خون بالا به کار می رفته می تواند برتأثیرهورمون های مردانه بر رشد مو در زنان اثر کاهشی داشته باشد.فیناستراید دارویی که برای ریزش موی مردان تجویز می شود نیز اثری مشابه دارد.معمولاً داروهای آنتی آندروژن به همراه قرص های ضد بارداری تجویز می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک در هنگام بارداری چه تأثیری بر زنان باردار مبتلا دارد ؟
در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک ریسک ابتلا به موارد ذیل بیشتر است :
سقط جنین
دیابت بارداری
فشارخون بارداری
زایمان زودرس


آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی
تلفن : 36288896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :