دکتر ندا مقتدریزایمان طبیعی بدون درد با حضور همسر
لاپاراسکوپی در زنان
این پنج اختلال را در بارداری جدی بگیرید
نکاتی در مورد  نازایی
درمان بی اختیاری ادرار با لیزر
سزارین یا زایمان طبیعی ؟
جوانسازی و درمان شل شدگی واژن بدون جراحی

تخمدان پلی کیستیک

PCO
اهمیت تشخیص و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

تشخیص و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (پلی سیستیک ) که با عدم تخمک گذاری مزمن و در نتیجه2علامت از 3 نشانه پریود های نامنظم ، تخمدان پلی سیستیک (پلی فولیکولر) در سونوگرافی ،علائم کلینیکی آندروژن بالا مثل پرموئی ، آکنه و یا شواهد آزمایشگاهی آندروژن بالا تعریف می شود، به دلائل ذیل از اهمیت بالائی برخوردار است :
1. سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایعترین اختلالات غدد درون ریز در خانم های سنین باروری است ( 5 تا 6 % خانم ها ).

2. این اختلال یک بیمارینیست ، بلکه یک سندرم (نشانگان ) است با تظاهرات کلینیکی مختلف که آسیب شناسی آن پیچیده و کاملا شناخته شده نیست و برای علت آن فرضیه چند عاملی ( ژنتیکی و محیطی و تعامل این عوامل بر یکدیگر) مطرح شده است.علاوه بر این تشخیص افتراقی های متعدد برای این سندرم نیز بیان شده است که در هنگام تشخیص ، بخصوص در سنین نوجوانی باید در نظر گرفته شود.

3. سندرم تخمدان پلی کیستیک ، اختلالی مزمن است که درمان پذیر است ولی علاج Cure دائمی ندارد ، یعنی با قطع درمان احتمال برگشت علائم وجود دارد.

4. این سندرم علاوه بر تاثیر بر دستگاه تولید مثل ، بر عملکرد سایر ارگانها مانند سیستم قلب و عروق نیز تاثیر گذار است.

5. در بعضی از موارد تخمدان پلی کیستیک با عوارض کوتاه مدت مانند خونریزی های رحمی ،دشوارزائی ، سقط مکرر و مسمومیت بارداری و عوارض طولانی مدت در سنین بالا مانند چربی و فشار خون بالا ،مشکلات قلبی و عروقی ، دیابت تیپ 2واحتمالا سرطان رحم ، همراه است که در صورت تشخیص و درمان صحیح به موقع این سندرم ، می توان از بروز همه این عوارض پیشگیری و یا آنها را درمان نمود.

6. به دلیل افزایش هورمون های مردانه (آندروژن ) در بدن این افراد و بروز علائمی چون پر موئی (هیرسوتیسم) ، آکنه و به دلیل همراهی چاقی در اکثر این افراد ، ممکن است این افراد، به خصوص دختران دچار علائم اختلال خلق ( افسردگی . اضطراب ) ، اختلال غذا خوردن و از دست دادن اعتمادبه نفس شوند که قطعا درسلامت روانی و همچنین پذیرش و پاسخ به درمان در این افراد نقش اساسی دارد.طبق دستورالعمل های اروپائی و امریکائی مشاوره و ارجاع روانپزشکی جهت این افراد توصیه اکید شده است.

7. یکی از مهمترین و اولین اقدام درمانی در این افراد ، درمان چاقی در مرحله اول با اصلاح شیوه زندگی Life style ، رژیم غذائی و ورزش است. با اندک کاهش وزن ،چه بسا در بسیاری از این افراد پریود ها منظم شده و خودبخود باردار می شوند و علاوه بر این از خطر عوارض طولانی مدت نیز در امان خواهند بود.مع الوصف اکثر مبتلایا ن متا سفا نه به اهمیت کاهش وزن که اتفاقا تا حد زیادی به همت و اراده خودشان بستگی دارد ، یا واقف نیستند و یا کاهش وزن را امکانپذیر نمی دانند . علی رغم ،این جدیت و تاکید پزشک معالج بر این امر و مشاوره و ارجاع افراد به متخصصین تغذیه و تعویق درمان به خصوص درمان نازائی تا حصول وزن مناسب ، بسیار مهم است.

8. درمان این اختلال نیز در افراد مختلف ، یکسان نیست و اصولا نوع درمان و پاسخ به آن در مطالعات مختلف نیز،تفاوت دارد. لذا برخورداری از دانش روز از سوی پزشک و صبوری از سوی مبتلایان ،ازاصول درمان است.

9. این سندرم ، نوجوانان 12 تا 18 سال را نیز گرفتار می کند که به دلیل تظاهرات کلینیکی متفاوت از بزرگسالان ، تشخیص های افتراقی بیشتر و علاوه بر این حساسیت و اضطراب والدینشان نسبت به مصرف دارو و به طور کلی سلامت آینده فرزندانشان،اهمیت تشخیص و درمان صحیح این سندرم روشن است.


آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی
تلفن : 36288896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :